Не е новина, че журналистиката и журналистите все по-често са обект на агресия.

Следващият репортаж е по повод серия обидни SMS-и от кмет към журналист след поредица от статии и критични анализи.

Една история за омразата, която си навличат колегите ни, които пишат за проблеми – особено в по-малките населени места.

„Долнопробни квалификации“ и „сексистки цинизъм“. Така Асоциацията на европейските журналисти (АЕЖ) определи словесните атаки на кмет срещу журналист. Кметът е Николай Тонев – градоначалник на Гълъбово повече от 20 години. Журналистът е Венелина Попова – кореспондент на БНР десетилетия наред, носител на наградата „Червена линия“ на Антикорупционния фонд, сега работи за интернет платформата „За Истината“. 

Снимка: btvnovinite.bg

Заради непристойното съдържание на съобщенията от кмета, от АЕЖ не ги публикуват . Посочват един от епитетите към нея –  „отврат гноясъл“.

 

„Изрод“, „охлюв“, „медуза“… сравняваше ме с изсъхнал парапет, стар изсъхнал парапет, пишеше за тоалетни в селски дворове. В първия момент бях изненадана. И след това, въобще казано, усещането е повече погнуса. И съжаление към този човек, защото видях, че той просто е изпуснал нервите си. Бил е в някаква фрустрация и смятах, че това е временно, еднократно състояние психическо, в което не може да овладее емоциите си. Не мога да кажа точно, но мисля, че 4-5 дни подред продължаваше да ги изпраща, разбрах, че това вече издава неговото ниво на култура, неговото безсилие най-вече. Безсилие да може по друг начин да ми опонира, и то не на мен лично, да опонира на нещата, които пиша за Гълъбово“, коментира журналистът Венелина Попова.

Снимка: btvnovinite.bg

Съобщенията на кмета продължават и след публикацията на Асоциацията на европейските журналисти – с богато разнообразие от епитети и закани, че ще пусне „интересни фотоси“ с Попова.

Попова казва, че досега тези заплахи не са предизвикали притеснение у нея.
SMS-ите на кмета идват след публикация на Венелина Попова за изборната обстановка в страната покрай парламентарния вот в края на октомври – анализ, който включва и Гълъбово. В нападателните съобщения кметът твърдял, че журналистката не търси мнението му.

„Той не е длъжен да познава различните жанрове в журналистиката, за да знае, че при анализ не се търси мнение. Но човекът е решил, че всеки път и за всичко трябва да бъде търсен. Онагледявам как в една община, в която има 0,5% турци, 5,5% роми и всички останали са българи, една типично българска община, печели Движението за права и свободи изборите. Защото Тонев беше втори в листата на Пеевски. И това се случва за трети път той да бъде в листа за парламентарни избори, а след това да се отказва официално от това да стане народен представител“, разказва журналистката.

„Остро се противопоставяме на такъв стил на общуване между политици и журналисти“, гласи позицията на Асоциацията на европейските журналисти за съобщенията на Тонев до Попова.

Потърсен от bTV за коментар кметът на Гълъбово каза, че не е в общината и изпрати писмена позиция – свое обръщение към гражданите, публикувано преди дни. Като причина за гнева си към журналистката той посочва друга нейна статия – за изграждането на Инсинератор в община Гълъбово, без държавата да е издала екологична оценка.

Природозащитници са обжалвали пред съда промяната на предназначението на имоти в общината, които да станат терен за инсинератора. Това според кмета блокирало инвестициите в района, който бил на път да обеднее, заради криза в близкия „ТЕЦ Марица-Изток 2“.

 

„Обявихме инвестиции за един милиард лева, с 40% дялово участие на общината. И веднага след това се появиха Тома Белев, Ковачев, един бивш кандидат за кмет на Гълъбово, последвани от статия на Венелина Попова като тяхна защитничка... Публикува, без да потърси нашата гледна точка – на Община Гълъбово, на другите участници в процеса. За нас статията ѝ нямаше за цел да открие истината като изложи всички факти така, както повелява основният принцип на журналистиката – обективността. Това ме накара да реагирам остро. Прехвърчаха искри между мен и нея във Вайбър и тя използва неволните ми грешки, за да ги изнесе в медиите и да се твърди, че кметът е неграмотен“, казва кметът на Гълъбово Николай Тонев.

Снимка: btvnovinite.bg

В отговор Попова казва, че е поискала от община Гълъбово пълна информация за големия проект за предприятия с инвестиции от 360 млн. лв. Направила го е по Закона за достъп до обществена информация, но след мълчалив отказ на общината журналистът води дело, за да я получи. Статията отразила известните по случая факти.

„Ето това дело ще го докаже, че съм искала, не само мнение, а и пълната информация“, уточнява Попова.

В същата своя позиция отпреди дни кметът на Гълъбово изтъква и постиженията си като градоначалник 6-ти мандат и упреква Попова, че не пише за тях.

Накрая се извинява на всички, прочели епитетите, които употребил срещу журналистката, но не и на самата нея. А Попова разказва, че негативното отношение на кмета е от години, тъй като тя е писала по много проблемни теми – сред тях са замърсяванията около ТЕЦ „Брикел“, както и проект за изгаряне на 500 000 тона отпадъци в предприятието с участието на общината.

„Най-големият гняв дойде от моя материал за това какво се случва в селата в Гълъбовска община след местните избори, когато хора там дръзнаха, позволиха си да гласуват за неговия опонент. Неговият опонент не спечели, пак той е спечели, но самия факт, че те са дръзнали да гласуват за другия, предизвика неговата ответна реакция, реакция на наказание. Спря сметосъбирането, спря уличното осветление, закова вратите на клубове. Просто се разпореди с тях, точно като местния феодал, който решава съдбите на хората“, коментира Попова.

Спряно след вота на местните избори миналата година, уличното осветление в село Главан вече е възстановено – поне в по-голямата си част. Случайно запитани жители на селото ни казват, че осветлението е било изключено "заради изборите" преди година за кметове. А лампите светнали "след последните избори" за парламент.

Пред bTV от община Гълъбово отрекоха лампите и сметосъбирането да са били спрени заради изборите. Причината по думите на заместник кмета била липсата на пари в бюджета. В контекста на зелената сделка някои общини, особено Гълъбово и Раднево, доста пострадаха.

„При нас приходите от предприятията в района формират над 50% от местите приходи в общинския бюджет. „ТЕЦ Марица-изток 3“ прекрати дейност. Концесиите на Мини Мариците, които плащат на Община Гълъбово, паднаха драстично. По памет ви цитирам от 1,8 млн. станаха 400 хил.“, казва Пламен Бараков, заместник кмет на Гълъбово.

Бараков уточни, че осветлението в село Главан е почти възстановено, а на въпрос това случайно съвпадение ли е с изборите, той отговори: „тълкувайте го, както искате“.

А ние питаме Венелина Попова какво е да си журналист извън столицата и да правиш разследвания.

„Аз съм имала стълкновения, словесни и с други кметове, и с олигарси от Стара Загора, и с други бизнесмени. Била съм съдена за своите разследвания и публикации. Ами трудно е. Трудно е, но според мен не е трудно само в… Според мен е трудно винаги, когато се изправиш срещу някакви корпоративни интереси или срещу власт имащите на каквото и ниво да са те“, гласи отговорът на журналистката.

Попова казва, че в областта има кметове феодали, които генерират все повече власт и осигуряват бъдещето си на избори. Че хората в селата са зависими и уплашени от тях, а силата им дава увереност за атаки, шантаж и изнудвания.

Тук е цялата писмена позиция на кмета на Гълъбово по случая:

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK