Тревожна тенденция за наемане на по-малко персонал на пазара на труда. Бизнесът за подбор на персонал отчита спад с 6 на сто на предложенията за работа през октомври спрямо септември.
Националната статистика показва, че само в 5 области средните заплати са над 2000 лв.
Най-много кадри се търсят в търговията - близо една четвърт от предложенията за работа са там.
По-голямо търсене има и в производството, хотелиерството и ресторантьорството и по-малко - в маркетинга и рекламата, както и във финансите.
Единственият район, в който средните брутни заплати минават 3000 лева е столицата, докато в другите по-развити области, те надхвърлят с малко 2000 лв.
На другия полюс са райони като Смолян, Благоевград и Силистра, където средните възнаграждения са над 1500 лева.
В София - най-работещият пазар на труда, Крум Димитров търси работа вече втори месец след като е загубил препитанието си като товаро-разтоварач:
„В момента гледам, не намирам нищо особено. Наемът ми е 600 лв. на месец и ток и вода като сложиш… Поне 2000 – 2200 лева“, казва той, но остава оптимист, че догодина ще е на работа с добра заплата.
От месеци индустрията бележи спад, а поръчките за първите 6 месеца за догодина не носят оптимизъм, политическата ситуация е сложна и носи несигурност, твърдят работодателите. И допускат плавно увеличаване на безработицата
„Много зависи от реакцията на държавата по отношение на инвестиционната програма, защото е възможно спадът в производството инвестициите в частния сектор да бъдат компенсирани с държавни поръчки, които да осигурят заетост на работниците и служителите“, посочва Добрин Иванов от асоциацията на индустриалния капитал в България.
Компаниите за подбор на персонал посочват, че когато правят разчети за ръст на работните заплати, много от фирмите са предпазливи.
„При по-голямата част прогнозираните възнаградения от началото на година прогнозите са били по-оптимистични, отколкото ще бъдат реалните възнаграждения“, коментира Християн Петков, мениджър в компания за подбор на персонал.
Все пак бизнесът не изключва ръст на възнагражденията в частния сектор догодина да има заради острия недостиг на кадри, но няма да е такъв, какъвто е през последните години.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK