Анета Савова е млада и модерна жена, обърнала живота си на 180 градуса. Тя работи 15 години в сферата на корпоративното банкиране. Без колебание го нарича "мъжки свят". Достига висок мениджърски пост и въпреки възможностите за развитие, тя напуска престижното си и сигурно работно място. Зад решението й стоят няколко трудни години в търсене на отговор на въпроса "Коя съм аз?", както и битка с тежка диагноза.
Днес Анета ясно знае каква трябва да бъде успешната и удовлетворена жена. Има щастливо семейство, помага чрез личния си опит на жени, които искат да бъдат лидери, но без агресия и болни амбиции и вярва, че с устременост и воля успехът е постижим.
Сред любимите й фрази е една на бившият държавен секретар на САЩ Мадлин Олбрайт: "В ада има специално място, отредено за жени, които не помагат на други жени!"
Анета заяви в студиото на „120 минути“, че понятието „сигурност“ има различни измерения за всички. Повечето хора виждат в него предвидимост, но поколенията познават сигурността по различен начин. През годините ценностите й се променят и начина, по който тя иска да живее занапред, иска да направи нещо смислено и да даде своя принос за обществото.
Анета е диагностицирана и с тежката диагноза „рак“. Тя смята, че в живота на човек винаги има някакъв катаклизъм, който му дава възможност да избере дали кризата да го потопи, или да го научи и да му даде сили да се бори. Ракът е бил шок, стрес и страх за цялото й семейство.
Според нея ракът обаче е „принцът“, който е дошъл в живота й и я е спасил.
„Ракът изигра ролята на принц, защото повечето момичета израстват с приказката за Пепеляшка, Спящата красавица, Снежанка и там винаги има принц на бял кон, който е метафората за спасението, което идва под някаква форма. Това, което някак си не успяваме да осъзнаем като деца, като млади жени е, че принцът в живота не винаги е чаровен и романтичен. Понякога идва под ролята на криза и тя те спасява. Но трябва да го разпознаеш като принц и дори да бъдеш благодарна за това, обясни Анета.
Днес заниманията й са свързани с женското лидерство. В модерното ни общество жените не са нещо модерно, но много от нас днес забравят, че тези права са плод на голяма борбеност, а ние ги приемаме за даденост. По думите й България е модерна държава и у нас има много жени, утвърдили се с големи постижения. В миналото също е имало много такива дами, за които обаче липсва гласност. Според Анета човечеството има нужда от максималното интегриране на мъжкия и женския потенциал, защото светът се променя и има нужда от този принос.
Насилието над жени идва от липсата на толерантност от едните към другите, смята тя.
Факт е, че когато има повече жени лидери на високи постове, се оформят ролеви модели и за жените и за мъжете, които допринасят за развитието на едно модерно общество, каквото България се стреми да бъде, каза на финала тя.