„Слънчев бряг“ - гордостта на летуването, луксът и модерното строителство в соцлагера. Визитката на българския туризъм през 80-те години на ХХ век. Кът за почивка на хиляди българи и източноевропейци и работно място за още стотици десетилетия наред.

Елена Георгиева и Стойчо Костадинов са бивши служители на комплекса "Слънчев бряг" oт преди 30 години - по времето, когато хотелите и ресторантите в големия морски курорт бяха собственост на държавата.

С падането на социализма собственик на всичко там става акционерното дружество "Слънчев бряг". Стойчо, Елена и колегите им пък стават акционери в него - т.е. съсобственици, заедно с някои фирми и с държавата, която до днес е с основен дял в "Слънчев бряг" АД.

Раздали им по 10 до 30 акции на човек според работата и стажа. Някои купили допълнително със свои пари. Малко след това ги съкратили.

Покрай съкращенията на служителите започва и раздържавяването на курорта. 157 атрактивни хотела и емблематични заведения, гордост на соцкомплекса, са продадени от тогавашната Агенция по приватизация.

Някои от имотите са платени в долари. Сборът от сумите за всички 157 сделки е над 150 милиона лева общо, става ясно от справка на агенцията. Тя показва още, че тези пари са преведени, т.е. постъпили в „Слънчев бряг“ АД. Пари влизат там и от наеми.

От 2002 до 2013 г. са продадени земите под и около сградите в „Слънчев бряг“. Така над 1 090 000 кв. м обща урбанизирана площ носят на дружеството стотици милиони левове.

Къде са парите, питат акционерите?

В началото на прехода те са получавали дивиденти. В последните 15 години обаче „Слънчев бряг“ АД все отчита загуби. Последно хората получили дивиденти за 2020 г. - по 9 стотинки на акция, а преди това през 2007 г. 

Сега десетки бивши служители в курорта ни търсят в отчаян опит да получат пари от акциите си и искат отговори.

„Ние бяхме привлечени като гражданска организация да бъдем техния глас. Българската държава не полага достатъчно усилия, за да се погрижи за един достоен живот на тези хора“, каза Кръстьо Пеев от гражданско сдружение "Обществен съвет – Несебър“.

Къде са парите - политици и медии попитаха това още през 2010 г. Тогава говори и бившият министър на икономиката Петър Димитров, който е представлявал държавата акционер в „Слънчев бряг“.

 

„Продадени са всички хотели, продадени са всички ресторанти, продадена е на практика почти цялата земя, с изключение на инфраструктурата. Дружеството започна да прибира приходите с идеята, че с тях ще модернизира оставащата база. Виждате, че нищо такова не се случи и както и да оглеждаме сметката, тя просто не излиза. Продавачът на тази огромна собственост, който трябва да е поне милионер, ако не милиардер се оказа затънал във финансови задължения“, обясни през 2010 г. Петър Димитров.

Само 8300 лв. по сметките на „Слънчев бряг“ АД и задължения за около милион и половина лева – това докладват през май 2010 г. новопостъпилите шефове на дружеството, чиито съвет управлява и днес. Сигнализирана е прокуратурата.

Сменените тогава бивши директори Малина Стратиева и вече покойният Младен Мутафчийски заеха защитна позиция.

„92 милиона са инвестирани в реконструкцията и модернизацията на инфраструктурата на „Слънчев бряг“. 52 милиона лева е даден дивидент на държавата, а на „Слънчев бряг“ дължат 5 милиона лева“, обясни тогава Стратиева.

И до днес обаче хотелиери в курорта си задават въпроса колко от посочените милиони за поддръжката на улици, осветление и ВиК действително са отишли там.

Предизвикват въпроси и цените, на които Агенцията по приватизация е продала някои от 157-те хотела, ресторанти и обслужващи предприятия в периода от 1996 до 2002 г.

Едно от първите заведения до морето в социалистическия „Слънчев бряг“ - ресторант „Нептун“, е продадено за 24 000 лв. Един от известните хотели в курорта – „Калина“, за 24 100 лв. Данните са от справка на тогавашната отговорна Агенция по приватизация.

Подобна е цената на хотелите "Нарцис", "Явор-Акация", "Лилия", а модерният през 80-те години "Бар Вариете" е продаден за 22 500 лв. - цена, колкото на един апартамент в София в онези времена, коментират акционери.

Купувач номер 63 в справката за приватизацията е и бившият дългогодишен общински съветник в Несебър Венелин Ташев. Годината на сделките му е 1998-а. Хотелиер е и досега.

„Аз съм купил два хотела, примерно за 2 милиона. Не бяха малко пари, в днешно време се вижда, че са били като жълти стотинки, но не беше така. Но пък наистина имаше хотели и заведения, които бяха подарени без пари“, каза Ташев.

След запитване на bTV от Агенция за публичните предприятия и контрол (АППК) отговориха, че са ползвали независими оценители, а продажбите са съобразени с тогавашния приватизационен закон.

 

Писменият отговор от АППК четете тук:

Вече отмененият приватизационен закон е допускал сделките да стават както с търг, така и без. При втория начин имотът не е широко обявен за наддаване с цел по-висока цена. Имотът се продава след преговори с потенциален купувач по преценка на агенцията. Според отчет за 2000 г. от 35 приватизационни сделки в туризма само две са били с търг или конкурс за по-висока цена.

Защитен ли е интересът на държавата с такива продажни цени?

Въпросът важи и за земите в „Слънчев бряг“. Един пример. През 2010 г. bTV показа как контролираното от държавата „Слънчев бряг“ АД е продало 3 декара земя и 1600 кв. м застроена площ в центъра на курорта без конкурс за 820 000 лева.

Управителят на фирмата купувач се оказа съдружник в друга фирма с тогавашния директор на дружеството Младен Мутафчийски. Още тогава bTV попита вече покойния Мутафчийски редно ли е да одобрява продажби за свързани с него хора.

„Не е конфликт на интереси, защото аз не съм бил в ръководството на тези фирми. Ръководството беше от 5-членен борд, всички решения са взети единодушно“, обясни тогава Мутафчийски.  

Така или иначе десетките години на финансова загуба в "Слънчев бряг" АД са факт. Дали най-губещ до момента тук не е държавата ни, която държи 75% от акциите? Настоящото ръководство на "Слънчев бряг" отговаря, че е наследило загубите от предишните управляващи. Сегашният съвет идва през 2010 г., когато вече почти всичко е продадено. Основните приходи сега са от наем върху алеи, тротоари и паркинги.

 

Писмен отговор на въпросите на bTV и от временно изпълняващия длъжността изпълнителен директор на „Слънчев бряг“ АД Соня Енилова четете тук:

Каним за позиция и представителят на държавата в „Слънчев бряг“ - Министерството на туризма. От там отговарят, че се обсъждат варианти, при които дружеството да бъде стабилизирано с допълнителни източници на финансиране. Затова обаче са необходими законодателни промени, както и редовно правителство, пишат от министерството.

Скоро в "120 минути" ще ви покажем още една причина за загубите на "Слънчев бряг" АД в последните години. Плаща ли някой поддръжката на инфраструктурата в курорта? Очаквайте продължение.