Петя Луканова остана 40-а в състезанието по стрелба с въздушна пушка от 10 метра на Олимпиада в Лондон.

Най-възрастният ни участник на Игрите в английската столица записа резултат от 392 точки в кръга на квалификациите. Той не й бе достатъчен за финала, където се класират първите осем.

Луканова направи само една перфектна серия от 100 точки – втората. Победителката Силвия Богачка от Полша (резултат 399 точки) и следващите седем най-добри в стрелбата ще спорят за олимпийското злато в 13:00 часа наше време.

В състезанието участваха общо 56 състезателки.

Луканова е родена на 20 юли 1969 година в Пазарджик. Занимава се със спортна стрелба от 1981 г. в ЦСКА. Завършила е спортно училище в София. По-късно става майстор на спорта. В 11-ти и 12-ти клас става европейска шампионка за девойки с лични и отборни световни рекорди. 16-годишна печели сребърен медал с женския тим на България от Световно първенство.