Русия в състав Алексей Волков, Евгени Устюгов, Дмитри Малишко и Антон Шипулин спечели олимпийската титла на 4 по 7.5 км по биатлон за мъже на игрите в Сочи.

На второ място остана Германия, а на трето - Австрия.

Така Русия оглави класирането по медали с 29 отличия - 11 златни, 10 сребърни и 8 бронзови.

Руският квартет донесе първа титла за страната в турнира по биатлон в Сочи. Домакините стигнаха до златото, след като Антон Шипулин изпревари Зимон Шемп километър преди финала и удържа аванса си. Руснаците финишираха за 1:12:15.9 час и използваха 8 допълнителни патрона.

Русия спечелиха бронзовите медали в щафетата преди четири години във Ванкувър.

Германия в състав Ерик Лесер, Даниел Бьом, Арнд Пфайфер и Зимон Шемп бяха само с 2 допълнителлни патрона и финишираха на 3.5 секунди след победителите. Квартетът на Австрия - Кристоф Зуман, Даниел Месотич, Симон Едер и Доминик Ландертингер остана трети на 29.8 секунди и със 7 допълнителни патрона.

Защитаващият титлата си тим на Норвегия водеше убедително от първи до четвърти пост, но Емил Хегле Свендсен провали отбора, в който беше и легендата Оле Ейнар Бьорндален. Свендсен, четирикратен олимпийски шампион, не се справи на последната стрелба, пропусна три мишени и дори влезе в наказателна обиколка. Така Норвегия остана на четвърта позиция на 54.4 секунди, с 5 допълнителни патрона и една наказателна обиколка. Бьорндален пък бе успя да спечели рекорден в кариерата си девети златен медал от олимпийски игри.

Българската щафета зае 15-о място от 19 отбора. Михаил Клечеров, Иван Златев, Владимир Илиев и Красимир Анев остана на 5:22.5 минути след Русия. Българите използваха 8 допълнителни патрона, а Златев въртя две наказателни обиколки. Единствено Красимир Анев повали всичките 10 мишени от българския отбор.

биатлон, щафета 4 по 7.5 км за мъже:
1. Русия (Алексей Волков, Евгени Устюгов, Дмитри Малишко и Антон Шипулин) - 1:12:15.9 час (0 наказателни обиколки и 8 допълнителни патрона)
2. Германия (Ерик Лесер, Даниел Бьом, Арнд Пфайфер и Зимон Шемп) - 1:12:19.4 (0+2)
3. Австрия (Кристоф Зуман, Даниел Месотич, Симон Едер, Доминик Ландертингер) - 1:12:45.7 (0+7)
4. Норвегия - 1:13:10.3 (1+5)
5. Италия - 1:13:15.5 (0+11)
6. Словения - 1:13:43.1 (0+5)