Огромен провал и разочарование претърпяха всички руски фенове на Зимните Олимпийски игри в Сочи. Те се простиха с мечтата да бъде завоювано най-мечтаното олимпийско злато пред собствена публика, а именно това в хокея на лед. Още повече руските суперзвезди не само, че няма да са шампиони, те няма да бъдат и медалисти, тъй като отпаднаха още на четвъртфиналите, където отстъпиха на Финландия с 1:3.

Проблемите на Русия се проявиха още в груповата фаза, като големият фаворит за първото място не можа да се класира директно на четвъртфиналите и трябваше да преминава през плейоф.

Възпитаниците на Зинетула Билялетдинов отправиха повече удари от съперника 38 срещу 22, но това не помогна.

Руснаците стартираха добре мача и в 7:51 минута Иля Ковалчук откри резултата при числен превес след асистенция на капитана Павел Дацюк. Скандинавците обаче бързо изравниха, като 87 секунди по-късно Юхамати Аалтонен направи 1:1 след неубедителна изява на вратаря Семьон Варламов. Грешка в руската отбрана позволи на Финландия да стигне до обрат още преди края на първата част. Микаел Гранлунд открадна шайбата по лявото крило и с отличен пас намери непокрития пред вратата Теему Селане, който без проблеми вкара за 2:1 в 17:38 минута на мача.

Снимка: Getty Images/Guliver Photos

В 5:37 минута на втората третина Финландия увеличи аванса си. В ситуация при числен превес Селане стреля към вратата на домакините, Варламов отби, но Гранлунд направи добавка отблизо за 3:1. Малко след третия гол за съперника неубедителният Варламов беше заменен от Сергей Бобровски, който направи две страхотни спасявания в края на мача, въпреки че трябваше да спасява само седем удара на съперника.

До края на срещата финландците продължиха да играят много организирано и солидно в защита, а вратарят Туука Раск направи страхотен мач и допринесе с 37 отразени шайби.

Така Русия на втори поредни Олимпийски игри отпада на четвъртфинал, а Финландия ще се опита поне да повтори бронзовото си отличие, което спечели преди четири години във Ванкувър.

На полуфиналите Финландия ще се изправи срещу Швеция.

"Тре Кронур" имаше далеч по-лесна задача и преодоля дебютанта Словения с категорична победа с 5:0.

Александър Стеен откри 1:10 минути преди края на първата тренира при числен превес. Световните шампиони обаче нанесоха своя удар едва в третата част, когато отбелязаха останалите си четири попадения. Даниел Седин вкара за 2:0 в 41:42 минута на мача, а 6:22 минути по-късно Луи Ериксон направи резултата класически. В последните девет минути Карл Хагелин добави още две попадения за разгромния успех. Ерик Карлсон се отличи с две асистенции, а вратарят Фредрик Лундквист спаси всичките 19 удара. Стражът на словенците Роберт Кристан завърши с 33 отразени шайби.