Канада спечели своето второ поредно олимпийско злато в хокея на лед. "Кленовите листа" разбиха световния шампион Швеция на финала на Игрите в Сочи, побеждавайки с 3:0 (1:0, 1:0, 1:0).

Така Канада отново стъпи на върха в този спорт, след като зае първо място и на турнира във Ванкувър преди четири години.

За канадците, последните шампиони от Сочи, това е осми златен медал в историята на олимпийски игри, като те имат също така четири сребърни отличия и две бронзови.

Канадците, водени от старши треньора на Детройт - Майк Бабкок, бяха безкомпромисни срещу Швеция и не оставиха съмнения в превъзходството си в нито един момент от мача.

Първото попадение падна след 12:55 минути игра в "Болшой". Именно тогава Джеф Картър намери Джонатан Тейвс пред вратата на шведите, а нападателя и капитан на Чикаго не сгреши за 1:0.

Лидерът на канадците Сидни Кросби, който играе за американския Питсбърг, наниза втората шайба в мрежата на легендарния шведски страж Хенрик Лундквист.

Центърът на "Кленовите листа" пое шайбата почти от центъра и се откъсна сам срещу стража на Ню Йорк Рейнджърс, за да го преодолее по техничен начин и да се
разпише в опразнения ъгъл за 2:0 в полза на шампионите.

Това попадение падна след 15:43 минути през втората третина на мача. Третият гол за Канада също беше без асистенция и след солова акция. Негов автор след 9:04 минути игра през последната третина стана Крис Куниц, който стреля фронтално срещу Лундквист, а шайбата рикошира в щангата и се озова зад голлинията за крайното
3:0.

Въпреки че допусна три гола, Лундквист изнесе много добър мач и завърши с 33 спасявания. С 24 отразени шайби пък се отчете неговият колега на канадската врата Кери Прайс, който пази за легендарния Монреал.