Шампионите от последните две издания на Олимпийски игри - Канада и Швеция, ще се изправят на финала на турнира по хокей на лед в Сочи.

Първи пътя си към мача за титлата проправи Швеция, а във втория полуфинал настоящият първенец Канада победи САЩ с 1:0.

Швеция е първият финалист в хокея >>

Двубоят между САЩ и Канада бе повторение на финала за титлата на Олимпиадата във Ванкувър преди 4 години, когато канадците триумфираха пред собствена публика. Сега "кленовите листа" отново спечелиха, като извоюваха победата в началото на втората третина, когато Джей Боумистер намери Джейми Бен, който реализира единствения гол в мача. Бен, който е играч на Далас Старс, се разписа в 1:41 минута на втората третина.

Снимка: Getty Images/Guliver Photos

Американците имаха две възможности да изравнят във втората част при числено превъзходство, но вратарят Кери Прайс се справии не допусна гол. Канада доминира през първия период, като отправи 16 удара срещу 11 за САЩ, но нулевото реми се запази след първите 20 минути. След гола на Джейми Бен канадците умело удържаха крехкия аванс до края на мача и за 13-и път ще играят финал на Олимпийски игри и ще търсят своята девета олимпийска титла. Швеция пък има две титли и общо четири финала. В два от случаите съперник е бил Канада, като през 1928 г. в Санкт Мориц триумфираха "кленовите листа", а през 1994-та в Лилехамер "Тре Кронур" бе победител след дузпи.

Финалът е в неделя, а в събота в мач за третото място САЩ ще се изправи срещу бронзовия медалист от Ванкувър – Финландия.