Доста сериозен провал претърпя Русия на финала на участието си в груповата фаза на Олимпийските игри в Сочи. В последния мач преди елиминациите домакините, които иначе са считани за големият фаворит за златния медал, победиха Словакия с 1:0 след дузпи.

Словаците до момента бяха трагични в Сочи и в първия мач паднаха с 1:7 от САЩ, а след това отстъпиха и наглед пълния аутсайдер Словения с 1:3. Сега обаче Словакия удържа 0:0 след редовното време и продължението и на Русия се наложи във втори пореден ден да решава мача си след дузпи. След поражението от САЩ в неделя, този път руснаците излязоха победители, а победното попадение бе дело на Александър Радулов.

Този успех обаче се оказа недостатъчен за Русия и тимът на практика изгуби шанс за директно класиране на четвъртфиналите още преди последния мач от груповата фаза на турнира между Финландия и Канада от група "В".

На четвъртфиналите се класират заелите първите места в трите групи плюс най-добрият втори, а останалите отбори ще трябва да играят един мач повече в така наречения плейоф.

Иначе групата на Русия – група "А", бе спечелена от САЩ, който завърши с победа с 5:1 срещу Словения. "Янките" финишираха с 8 точки, следвани от Русия с 6, Словения с 3 и Словакия с 1.

В дербито на група "В" Канада и Финландия направиха 1:1 в редовното време, но в продължението "кленовите листа" вкараха и постигнаха победа с "внезапна смърт". Така канадците завършиха на първо място с 8 точки, а финландците приключиха със 7 и са най-добрият втори.

В другия мач тук от днес Австрия победи Норвегия с 3:1 и си гарантира 3-ото място в група "В".