Финландия стана бронзов медалист на втори поредни Зимни Олимпийски игри по хокей на лед. Суоми стигна до отличието, след като разгроми САЩ с 5:0 в малкия финал.

Две шайби за финландците вкара легендата Теему Селане, реализирайки в 22-ата и в 50-ата минута. Още по едно попадение добавиха Юси Йокинен в 22-ата минута, както и Юсо Хиетинен (в 47-ата) и Оли Мяятя в 54-ата.

Финландия бе един от четирите отбора, които пропуснаха първия плейофен кръг, завършвайки на второ място в група В. На четвъртфинал те отнесоха домакините от Русия с 3:1, а след това на полуфинала отстъпиха на съседите от Швеция с 1:2.

След нулева първа третина, в която американците пропуснаха един наказателен удар, финландците нанесоха своя удар в началото на втората част. В първите 98 секунди резултатът стана 2:0 за тях, като попаденията на Теему Селане и Юси Йокинен паднаха в рамките на 11 секунди. След това САЩ пропусна още веднъж дузпа, като и в двата случая грешникът бе Патрик Кейн. Американците изглеждаха тотално немотивирани и след втората почивка, а това доведе до нови три гола в тяхната врата. Юусо Хиетанен и две попадения при числено превъзходство на Селане и Оли Мяятя оформиха крайното 5:0.

Снимка: Getty Images/Guliver Photos

Това е трети пореден медал за Финландия – в Торино през 2006 г. Суоми бе носител на среброто, а във Ванкувър и сега в Сочи печели бронза. Към тях може да се прибавят и бронзовите отличия от Лилехамер през 1994 г. и от Нагано през 1998-а, което прави общо 5 медала на последните 6 Олимпиади.

За четири от тези пет медала на Финландия допринесе легендата на тима Теему Селане. В Сочи той записа шесто участие на Олимпийски игри, подобри три рекорда и изравни още два.

Рекордите на Селане:

- участия на Олимпийски игри – 6 (1992, 1998, 2002, 2006, 2010, 2014) - толкова има и друг финландец Раймо Хелминен).

- спечелени медали – 4 (сребро 2006, бронз 1998, 2010, 2014)  - толкова имат и Владислав Третяк (СССР), Игор Кравчук (СССР), Иржи Холик (Чехословакия), Йере Лехтинен (Финландия) и Саку Койву (Финландия).

- точки - 43, (24 гола и 17 асистенции)

- най-възрастен голмайстор - 43 години, 7 месеца и 19 дни (с головете си за 1:0 и 4:0 в мача за третото място срещу САЩ)

- най-възрастен медалист: 43 години, 7 месеца и 19 дни.

Във финала в неделя ще се изправят Канада и Швеция.