Оле Ейнар Бьорндален от Норвегия спечели олимпийската титла по биатлон в спринта на 10 километра за мъже на 22-ите зимни олимпийски игри в Сочи.

Легендарният норвежец спечели седма олимпийска титла в кариерата си и на 40 години и 13 дни стана най-възрастният състезател със златен медал в индивидуална дисциплина от зимна олимпиада. За него това е 12-и медал от олимпиада, с което той изравни рекорда на Бьорн Дели.

Преди това Дъф Гибсън от Канада бе най-възрастният олимпийски шампион, след като на 39 години и 190 дни спечели титлата в скелетона през 2006 година в Торино.

Бьорндален завърши с една грешка в двете си стрелби и измина дистанцията за 24.33,5 минути.

Норвежецът, който участва на шеста олимпиада, има общо 7 златни, 4 сребърни и 1 бронзово отличие и изравни постижението на легендата в ски-бягането Бьорн Дели от Норвегия с осем титли и четири сребърни отличия от Зимни игри.

Среброто заслужи Доминик Ландертингер от Австрия, който повали всичките 20 мишени, но остана на 1.3 секунди от победителя.

Трети остана Ярослав Соукуп от Чехия с изоставане от 5.7 секунди и също без грешка на огневия рубеж. Легендарният Бьорндален, който е роден на 27 януари 1974 година, е най-успешният биатлонист в историята. Освен седем олимпийски титли той има 19 златни медала от световни първенства.

Руснакът Антон Шипулин пропусна една мишена и остана на 6.4 секунди от Бьорндален.

Лидерът в генералното класиране за Световната купа за сезона Мартен Фуркад (Франция) завърши шести, на 12.4 секунди от победителя.

От българите с най-предно класиране е Красимир Анев, който завърши 49-и. Владимир Илиев е 60-и. Двамата българи се класираха за преследването. Анев направи три грешки в първата си стрелба от положение легнал и въпреки че бе безпогрешен от прав остана на 1:54.5 минута след Бьорндален.

Илиев изостана на 2:22.4 минути, след като направи четири пропуска в стрелбата. Михаил Клечеров финишира 70-и с две грешки и на 2:40.1
минути, а Иван Златев е 76-и от 87 стартирали с два пропуска в стрелбата и на 3:15.0 минути изоставане.