На шест поредни избора МЕНСА България тества нивото на интелигентност на кандидатите за власт. На този вот петима от номинираните за постове в местната власт разрешиха на организацията да направи публични резултатите им.
Половин час и 45 въпроса са нужни на МЕНСА да преценят колко интелигентни са кандидатите за местна власт. Тестът е за логическо мислене, добра реакция при стрес и време. Задаваните въпроси са тайна.
„Ако ви покажем самия тест много лесно ще се реши от някои хора после, могат да се съберат приятели и роднини и да решат теста”, казва заместник-председател на МЕНСА Христо Радков.
bTV среща зрителите с двама от петимата, решили теста успешно.
Първият е Димитър Митев - кандидат за общински съветник за София от "Заедно за промяна".
Според него „категорично” е важно един политик да бъде умен, но също така „трябва да има морал и образование, но ако има само интелект, но се реализира само в полза на частния интерес и се реализира, както е сега, в полза на управляващите, не е нормално”.
Що се отнася до това, че другите кандидати не искат да разкрият своите резултати от теста, Митев смята, че е „нормално човешко притеснение. Ако постигнат по-нисък резултат, има чувство на срам и хората биха казали: „Този е по-прост, този ли ще ме управлява мен”.
Някои от кандидатите казват, че биха сложили резултатите си в автобиографията си.
„Лошото е, че интелигентните хора бягат от политиката. Аз понеже съм арменка, имаше един лаф, че арменци в политиката няма, защото, сещате се, политиката е мръсна работа, а те си падат по изкуството”, казва Полина Куюмджиян, кандидат за кмет на Красна поляна, от „Демократична България”.
Според МЕНСА България няма политик, който да си признава, че се притеснява от теста.
„Всеки път проблемът е във времето, но на всеки е ясно - при добро желание време се намира”, казва Христо Радков, заместник-председател на МЕНСА.
А осмелилите се да се явят на препитването за този вот кандидати са показали над средното ниво на интелигентност, отчитат от МЕНСА.