Попадали ли сте на място, където може да се срещнеш на ръка разстояние с едни от най-редките и същевременно екзотични видове птици. Езерото се казва Керкини и зимата се превръща в дом за птици като къдроглав пеликан и фламинго.
Причината да пристигат на това място са отличните дадености и изобилието на храна, но и отношението на местните хора към мястото.
„Езерото Керкини се отличава с това, че за кратко време, може да бъдат видени голям брой птици. Иначе може да се каже, че в България биоразнообразието на птици е по-голямо”, казва екскурзоводът Борислав Тончев.
На това място не съществуват излишни забрани и това дава възможност максимално да се доближиш до изключителни видове птици. Немислимо е някой тук да си построи къща в езерото или да си докара джет за да се забавлява.
„Едно от нещата, които показваме тук на студентите освен птиците и животните е отношението на хората и как много добре присъствието на животните могат да взаимодействат с икономическите перспективи. У нас има също подобни примери, но има още много какво да се прави по тази тема”, коментира гл. ас. Атанас Грозданов от катедра антропология и зоология към биологическия факултет на СУ „Климент Охридски”.
Биоразнообразието в Бъгларияне отстъпва на това в Гърция. У нас сред най-редките и забележителни са белоглавия и египетския лешояд. Повече от пет години продължават усилията за възстновяване и разширяване на тяхната популация. Тяхното присъствие е показател за състоянието на природата.
„Ако има лешояди някъде, това е индикатор, че състоянието на екосистемите е добро и стабилно и могат да бъдат считани като добър индикатор”, обяснява Емилиян Стойнов от Фонд за дивата природа.
Днес десетки доброволци не само в България, но и на целия Балкански полуостров извършват преброяване на лешоядите.