Група американски инженери от университета на Арканзас са създали "умен сутиен", който може да помогне на медиците да контролират пациентите си, независимо в коя точка на света се намират. При необходимост специалистите могат да им изпратят и бърза помощ на нужното място.
Изобретението съчетава в себе си нанотекстил и технологии от смартфоните. Има вградени датчици, които измерват различни показатели за здравословното състояние и изпращат информацията чрез Bluetooth или Wi-Fi.
"Нашите електронни сутиени позволяват непрекъснато, в реално време да се проследява състоянието на пациента с цел да бъдат установени евентуални патофизиологични изменения" – разказва ученият Виджей Варадан. По неговите думи това е платформа, на която различни датчици за мониторинг на сърдечното здраве се интегрират в тъканта. Така дрехата събира и предава показанията в която и да било точка на света.
Варадан отбелязва още, че системата контролира кръвното налягане, температурата на тялото, честотата на дишането, потреблението на кислород и определена невронна активност. Тя също така снема показания като обикновен електрокардиограф (ЕКГ) и по тази причина може да покаже дали пациентът има сърдечен пристъп.
Системата не изисква допълнителни аксесоари за измерване на кръвното налягане и затова може да замени стандартния томограф. Датчиците с размери на малка монета в диаметър са изработени от златни нано електроди, вшити в материала на сутиена. Те гарантират на системата програмно осигуряване чрез безжичен модул, разположен в сутиена.
Той събира и изпраща информация по мрежата, към която лекарят може да получи достъп. Екипът твърди, че "умният сутиен" може да бъде използван и от спортисти, които докато тренират искат да контролират собствените си жизненоважни органи с помощта на мобилния си телефон.