Учени от САЩ обявиха, че са успели за пръв път експериментално да възпроизведат и да наблюдават състояние на "атомен колапс", което ни връща към трудовете на един от основателите на квантовата механика Пол Дирак.
Според информация на националната лаборатория "Лоурънс" в Бъркли, щата Калифорния, освен теоретично резултатът може да има и важно приложно значение за бъдещите електронни устройства на основата на графена.
"Атомният колапс" е една от заветните цели на изследователите на графена, а също "свещен Граал" на атомната и ядрената физика – твърди Майкъл Кроми, един от американските съавтори на експеримента. – Освен че този труд прекрасно потвърждава предсказаното от фундаменталната релативистична квантова механика преди десетилетия, той е и изключително важен за бъдещите наноустройства с концентрация на електрическия заряд в много малки области."
Ако се съди по предоставената информация, става дума за явление, при което под въздействие на свръхтежко атомно ядро електрон излиза от орбитата си и се притегля от ядрото, а след това се оттласква обратно, излъчвайки позитрон. Досега подобно нещо не е наблюдавано по време на експеримент, твърди Кроми.
Причината преди всичко се крие в трудността да бъдат създадени и съхранени "свръхголеми ядра". Сега такива ядра са били изкуствено създадени на повърхността на графен - уникален наноматериал, за откриването на който учените Андрей Гейм и Константин Новоселов през 2010 г. получиха Нобелова награда по физика.