Учени успяха да направят мозъка напълно прозрачен, за да наблюдават процесите в него.
Става въпрос за мозък от умряла мишка. Методът обаче позволи на учените да извършат триизмерни изследвания на всички неврони и молекулярни структури в мишия мозък.
Използвахме химичен метод, за да трансформираме биологични тъкани и да съхраним целостта им, като същевременно ги направим прозрачни и пропускливи за макромолекулите, заяви един от ръководителите на изследването Куанхун Чун.
Технологията, разработена от учени от Станфордския университет, бе изпробвана и върху човешки мозък, съхраняван повече от 6 години. Тя може да си приложи също върху други органи.
Създаден под ръководството на психиатъра и специалист по биотехнологиите Карл Дайсрот, новият метод може да революционизира познанията ни за функционирането на мозъка, за уврежданията му и за начина, по който те влияят върху поведението ни. Учените отдавна се опитват да разкрият как функционира мозъкът.
В преследването на тази цел екипът на Дайсрот потърсил начин да отстрани непрозрачните "елементи" в мозъка. Онова, което го прави непрозрачен и непропусклив за светлината и редица химични вещества, са липидите. Проблемът е в това, че те допринасят за изграждане на клетъчните мембрани и придават на мозъка неговата структура.
Учени от Станфордския университет за пръв път успели да заменят тези липиди с хидрогел - гел, съставен до голяма степен от вода. Рецептата е проста - мозъкът се потапя в разтвор от хидрогел, чиито малки молекули постепенно проникват в тъканите му. След това три часа е загряван до температура 37 градуса, съответстваща на тази на човешкото тяло, за да се втвърди сместа.
На този стадий мозъкът и хидрогелът сформират хибридна структура, която задържа липидите на място, но не ги поставя в капан, от който да не могат да се измъкнат. Остава липидите да бъдат отстранени посредством електрофореза. Крайният резултат е прозрачен мозък, който е съхранил всички свои структури - неврони, нервни тъкани, връзки между невроните, протеини.
Смятаме, че ако успеем да отстраним липидите чрез подобен недеструктивен метод, ще може светлината и макромолекулите да проникнат дълбоко в тъканите, а това ще даде възможност да се извършат триизмерни наблюдения и молекулярни изследвания на мозъка, поясни Дайсрот.
Резултатите от изследването са публикувани в сп. "Нейчър".