На международното изложение за високи технологии CeBIT в Хановер бяха представени роботи хуманоиди, които напомнят стриптийзьорки или правят рисунки портрети.

Вниманието на посетителите бе привлечено от два "чувствени" робота, които се завъртат около пилон като онези в стриптийз клубовете. Роботите са създадени от британеца Джайлс Уокър. Те са снабдени със стари автомобилни двигатели и се командват от разстояние.

На щанда на германския институт Фраунхофер е изложен робот художник, който за 3 до 10 минути може да направи портрет въз основа на черно-бяла снимка. Има обаче едно малко неудобство – роботът няма да пропусне да нарисува всички бръчки по лицето. Много хора си тръгват разочаровани, заяви Карин Щайн, която е работила над проекта.

За да се сложи край на потискащото настроението осветление в офисите, изследователи от същия институт са разработили система, която включва плоски екрани с LED технология. Те възпроизвеждат "виртуално небе" на тавана благодарение на 288 светлинни минидиода, които предлагат огромен брой комбинации от цветове. Системата възпроизвежда също движение на облаци, промяна на светлината през деня, както и изгрев и залез слънце. От института Фраунхофер увериха, че редица фирми и болници вече са проявили интерес към системата.

Хората, които обичат да поспиват до късно, ще трябва да благодарят на германската фирма getDigital за нейния будилник, който замлъква само когато малка "мишена" върху него бъде огрята от лазерен лъч.

Уред сензор, разработен от швейцарската фирма Koubachi, пък е от полза за разсеяния градинар. Достатъчно е да бъде поставен в саксията с любимата му юка. Уредът информира чрез мейл за това дали растението се нуждае от напояване или от повече слънчеви лъчи.