Новата декларация за поверителност на данните в Google вече е в сила (от днес -1 март), въпреки предупрежденията от Европейския съюз, че декларацията може да нарушава законите на Съюза, предаде Би Би Си.

В новия текст се уточнява, че всяка лична информация, предпочитания и активности, споделени от потребителите в която и да е платформа на Google – YouTube, Gmail и Blogger, може да бъде споделена в останалите.

От Google обясняват, че това условие ще помогне търсачката да стане по-ефективна и да изкарва по-добри резултати.

От комисията за защита на данните във Франция обаче се усъмниха, че това нововъведение на Google е незаконно и стартираха мащабно разследване.

В новата декларация за поверителност Google обединява 60 различни декларации, които досега действаха в различните сайтове на компанията.

В декларацията на Google се посочва, че:

"Ползваме информацията, събрана от всички наши услуги, за да ги предоставяме, поддържаме, защитаваме и подобряваме, да разработваме нови, както и за защита на Google и потребителите си. Също така използваме тази информация, за да ви предлагаме персонализирано съдържание – например да ви предоставяме по-подходящи резултати от търсенето и реклами."

Според експерти Google поставя интереса на рекламодателите пред защитата на личните данни.

Специалистите обясняват, че бизнес моделът на Google – продаване на реклама, която е таргетирана, спрямо индивидуалното поведение на юзърите, изисква набиране на лична информация за посетителите в сайтовете. До днес тази информация беше изолирана в отделните сайтове на компанията. Ако, например, споделите лична информация или предпочитания в YouTube, това нямаше да се отрази на търсенията ви и рекламата, която получавате в друг сайт на компанията, например Gmail. Но вече не е така.

Новата декларация, с която потребителите са длъжни да се съгласят, освен ако не искат да спрат да използват Google, ни предупреждава, че активностите ни в сайтовете на компанията ще бъдат свързани.

Много сайтове и блогове публикуваха съвети за потребителите, които се притесняват, че активностите им в интернет (историята на сайтовете, които посещават, информация за нещата, които търсят и музиката, която слушат) ще бъде използвана.

Услужливите потребители обясняват, че всеки може да достъпи и изтрие историята на активността си в сайта, като влезе в google.com/history. В YouTube също има такава страница (Вижте тук>>)

Потребителите могат да видят кои сайтове пазят информация за тях, като посетят личното си "табло”.