Кои са животните, които разчитат на горските пожари

Някои видове не просто оцеляват, а благоденстват заради стихията

Снимка: Аз, репортерът

Редакторски екип Редакторски екип

Публикувано в  13:58 ч. 14.01.2025 г.

За повечето животни, както и за хората, горските пожари представляват сериозна заплаха. Изпълненото с дим небе и безмилостната жега оставят малък шанс за оцеляване. 

Но в дивата природа неконтролираните пожари не винаги означават смърт. За някои уникални същества, напротив, те са сигнал за оцеляване и дори благоденствие, пише еволюционният биолог Скот Травърс в статия за Forbes, цитирана от БГНЕС. 

Пирофилни бръмбари 

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Пирофилните бръмбари са истински "преследвачи на огън". Те са способни да откриват горски пожари на огромни разстояния – до 130 километра. Техните инфрачервени сензори засичат топлина, а специални рецептори за дим на антените им ги насочват директно към източника на огъня. 

Експертът отбелязва, че за тези бръмбари опожарената гора е идеално място за размножаване. Силната топлина отслабва защитните сили на дърветата, което улеснява бръмбара да снася яйца под кората. Ларвите, лишени от конкуренция от други насекоми и хищници, се хранят с разлагаща се дървесина. Тази изгоряла среда се превръща в безопасно убежище за тяхното развитие и осигурява продължаване на жизнения цикъл. 

В същото време пирофилните бръмбари използват огън не само за собствените си цели. Те също играят важна екологична роля. Чрез разграждането на изгорялата дървесина те ускоряват процеса на връщане на хранителните вещества в почвата, обогатяват екосистемата и създават условия за растеж на нови растения. 

Кълвачи 

За някои видове кълвачи горите, преживели пожари, са не само местообитание, но и жизненоважно условие за оцеляване. Видове като трипръстия черен кълвач (Picoides arcticus), червеноглавия кълвач (Leuconotopicus borealis) и белоглавия кълвач зависят от засегнатите от пожари гори, тъй като мъртвата дървесина (мъртвите дървета) осигуряват идеалното местообитание за тези птици.

Черният трипръст кълвач, например, се храни главно с ларви на насекоми, които се размножават в наскоро опожарени гори, като по този начин регулира числеността на насекомите. „Интересното е, че потушаването на естествените пожари доведе до рязък спад в популацията на червените кълвачи. В отговор еколозите въведоха контролирано изгаряне, което помогна на тези птици да възвърнат мястото си в екосистемата“, отбелязва Травърс. 

Хищни птици 

Най-удивителните адаптации към огън се откриват при грабливите птици: черни хвърчила (Milvus migrans), кафяви соколи (Falco berigora) и свирещи хвърчила (Haliastur sphenurus). 

Според проучване, публикувано през май 2023 г. в Journal of Ethnobiology, тези птици вдигат тлеещи клони и ги хвърлят в неизгорели зони, за да примамят плячката от скривалището. Горските пожари представляват огромна възможност за тях. Огънят привлича насекоми, дребни бозайници и влечуги, което ги прави лесна плячка. Разпръсквайки огън, птиците разширяват териториите си за лов и увеличават шансовете си да хванат бягаща плячка.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK

 

 

Изгодни оферти от Technopolis Изгодни оферти от Technopolis