Големият колайдер отново работи - след двегодишно прекъсване, техническите проблеми бяха отстранени. Уникалното съоръжение е готово да търси отговори на фундаменталните въпроси кои сме и откъде идваме.
Учените спряха машината на 14 февруари 2013 г.. Целта беше да я ремонтират и обновят, за да може да работи при по-високи енергии. Тоест, все едно да добавите към компютъра си нови компоненти, които да го направят по-мощен.
Досега максималната мощност на сблъсъка между два снопа протони беше 8 Тева. Спокойно, това няма да доведе до апокалипсис, защото 8 тева са колкото кинетичната енергия на летящ комар. След обновяването учените ще имат повече възможности да открият тайните на Вселената и нашият живот в нея
В екипа влизат и около 40 български специалисти, които работят в Швейцария, и още в Софийския университет и Института за ядрени изследвания към БАН.
„Първата стъпка е направена, но оттук нататък ни очакват примерно 4 седмици, ако всичко е наред, които ще бъдат посветени на това да се направи фина настройка на всички елементи на машината, така че да имаме стабилни снопове, с параметрите които сме заложили за следващия набор на данни”, посочи доц. д-р Леандър Литов.
Тоест, първите сблъсъци на протони в колайдера ще очакваме в края на месец май. Възможно е тогава да се надигне и завесата, скриваща тайните на тъмната материя в Космоса.
„Първата ни голяма надежда е, че при тези нови енергии и при малко късмет, което означава, че ако масата на тези частици е такава, че ако можем вече да ги раждаме на нашия ускорител, да наблюдаваме от какво е съставена тъмната материя”, допълни Литов.
За това ще помогнат новите мощности на колайдера, които ще създават нови сблъсъци между протони, и може би нови частици, от други измерения.
Сред основните задачи пред ЦЕРН са да разберем същността на тъмната материя, която изпълва голяма част от Вселената.