Новооткритите екзопланети предизвикаха еуфория, но и напрежение между Европейския съюз и НАСА за това чий е приносът за откритието.

В основата на сензационната находка същност стои белгийският астрофизик Мишел Гийон.

Малката бледа звездата джудже „Трапист-1“, около която обикалят новооткритите планети, дълго време е била пренебрегвана от търсачите на космически тела извън Слънчевата система. Реабилитацията идва миналата пролет, когато тя привлича интереса на Гийон и екипа му от университета в Лиеж.

„Това е първата система с толкова много земеподобни планети в обитаемата зона, на които би могло да има течна вода или живот. Тя е и първата система, при която е възможно подробно изучаване на планетите“, казва Гийон.

Сега предстои следващата изследователска фаза – търсенето на основни газове като кислород и метан, което ще помогне на учените да открият повече детайли за условията на живот на тези планети.

„Възможно е да има големи количества течна вода, океани. А животът, както знаем, се нуждае от течна вода, така че е възможно на тези планети да се развива живот“, добавя ученът.

Повече за новите екзопланетите ще разкрие свръхмодерният космически телескоп „Джеймс Уеб“, който ще бъде изстрелян догодина.