Биоразнообразието е намаляло средно с 28% от 1970 г. насам. Това показва докладът "Живата планета", който се изготвя веднъж на две години от Световния фонд за живата природа. Авторите му са изследвали близо 9000 популации на различни видове животни - бозайници, риби, птици, влечуги, земноводни.
Експертите от Световния фонд за дивата природа отчитат, че потреблението на природни ресурси от човечеството се е удвоило от 1966 г. По думите им най-голям потребител и основна заплаха за световните екосистеми са САЩ. "Ако светът използва природните ресурси в такъв мащаб, в какъвто американците, за поддържането на екологичното равновесие ще бъдат необходими пет планети като Земята", се казва в доклада.
В основата на изготвянето на доклада са залегнали фактори като нива на освобождавания в атмосферата въглероден диоксид, горски и обработваеми земеделски площи, количество на индустриалните отпадъци. Новият доклад на Световния фонд за дивата природа е пряко адресиран към участниците в предстоящата конференция на ООН за устойчиво развитие, която ще бъде организирана между 20 и 22 юни в Рио де Жанейро.
"Правителствата на страните-участнички в Рио+20 ще получат възможност и са длъжни да използват конференцията, за да определят новия курс на устойчиво екологично развитие", коментира генералният директор на фонда Джим Лип.