Учени откриха визуално обяснение на едно от най-загадъчните явления в науката в картината „Звездна нощ” на Винсент Ван Гог.
Картината е нарисувана през юни 1889 година, година преди смъртта на художника и е едно от най-значимите произведения на западната живопис.
Според учени, Ван Гог е успял да представи изключително точно понятието „турбулентност”. Това е термин в хидродинамиката, при който в потока с енергийни каскади самопроизволно се образуват големи вихри, които пораждат вихри с по-малък размер, а те от своя страна – още по-малки. Турбулентността е и причината да се формират облаци.
През 2004 година с помощта на телескопа „Хъбъл” са наблюдавани именно такива облаци около отдалечена звезда, които много напомнят за картината на Ван Гог.
Според изследване на Наталия Сейнт Клер, преди повече от сто години художникът е успял да осъзнае и изрази едно от най-трудните понятия, което природата е предоставила на човечеството и е съединил в своето въображение най-великите загадки на движението на течението и светлината.
Произведенията на други импресионисти не се доближават толкова точно до турбулентността колкото картината на Ван Гог.