Посетителите на Залцбург трудно могат да избягат от стоките, свързани с любимия му син Волфганг Амадеус Моцарт, с тениски, топки за голф и фигури на Playmobil в образа на композитора, претрупани в магазините за подаръци и безмитните магазини на летищата.

Но австрийският град сега загуби ексклузивните си претенции за най-обичания сувенир от всички – опаковани във фолио с големина на хапки шоколадови бонбони "Моцарт", носещи образа на музикалното чудо, пише "Гардиън".

Миналият месец последният Salzburg Mozartkugel (Mozart Ball), сладкарското изделие, пълно с марципан, шамфъстък и нуга, изобретено в края на 19 век, слезе от поточната линия в предградието Грьодих.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Заводът, който произвеждаше 57 милиона от емблематичния шоколад Mozartkugel годишно, затвори в края на годината, след като производителят Salzburg Schokolade фалира, отчасти поради скока на цените на какаото, оставяйки 65 човека без работа.

Въпреки че лакомствата имат много копия, само автентичният „Echte Salzburger Mozartkugel“ се произвежда масово за износ в австрийския град. Профсъюзът Pro-Ge, представляващ работниците, нарече фабриката Mozartkugel „сърцето на региона“, където персоналът се „гордее с продукт, обиколил света“.

Въпреки местното си родословие, лицензът за шоколадовите бонбони се държи от няколко години на американския конгломерат Mondelez International, производител на международни марки като бисквитки Oreo и шоколадови блокчета Toblerone.

 

 

След неплатежоспособността на Salzburg Schokolade след три години опити за спасяване, Mondelez заяви, че ще търси в регионалната си производствена мрежа нов обект за производство на Mozartkugeln.

Според непотвърдени съобщения в местните медии най-вероятната дестинация е Чехия с по-ниските производствени разходи.

Докато Австрия се бори с вероятността скоро да има своя първи крайнодесен канцлер след Втората световна война, коментаторите отбелязаха безпокойството, предизвикано от новината, че такъв изпитан във времето културен пробен камък може вече да не се прави в алпийската република.

„Няма съмнение, че пищната сладост е неразривно свързана с австрийската идентичност “, пише Верена Майер, кореспондент във Виена на германския всекидневник Süddeutsche Zeitung. 

Идентичността на Залцбург, четвъртият по големина град в Австрия, е неразривно свързана с Моцарт, носейки огромен културен печат на общността от малко над 150 000 души и постоянен неочакван приход от орди туристи всяка година.

Самият мзукален вундеркинд е имал амбивалентни отношения с родния си град, където служи в двора на архиепископа, като се оплаква в писма, че го намира за скучен, провинциален и задушаващ. В крайна сметка той се премества през 20-те си години в по-космополитната столица Виена, където намира по-голям търговски успех.

Обременена с дългове след преждевременната смърт на Моцарт на 35 години, неговата вдовица, Констанце, в крайна сметка се върна в Залцбург и е призната за опазването – и монетизирането – на неговото наследство.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK