Високите хора имат по-голям шанс да развият рак – на панкреаса, дебелото черво, матката (ендометриума), яйчниците, простатата, бъбреците, кожата (меланом) и гърдата (преди и след менопауза). Затова има сериозни доказателства, съобщават от Световния фонд за изследване на рака.

Проучването „Милион жени“, проведено в Обединеното кралство, установява, че при 15 от 17-те вида рак, които са изследвали, колкото по-висок е ръстът на човек, толкова по-вероятно е той да се разболее от тях.

Установено е, че като цяло всяко 10-сантиметрово увеличение на ръста увеличава риска от развитие на рак с около 16%.

Подобно увеличение е установено и при мъжете. Нека разгледаме това в перспектива. Ако около 45 от всеки 10 000 жени със среден ръст (около 165 см) развиват рак всяка година, то около 52 от всеки 10 000 жени, които са високи 175 см, ще се разболеят от рак. Това са само 7 допълнителни случая на рак, посочват изследователите.

Така че всъщност рискът се увеличава съвсем малко.

Друго проучване установява, че 22 от 23 вида рак се срещат по-често при високите, отколкото при по-ниските хора.

Снимка: iStock

Връзката между височината и риска от рак се проявява при различните етноси и нива на доходи, както и при проучвания, които са разглеждали гените, предсказващи височината, предават международни издания.

Тези резултати предполагат, че има биологична причина за връзката между рака и височината.

Въпреки че не е напълно ясно защо, има няколко сериозни теории.

Първата е свързана с факта, че по-високият човек има повече клетки. Например високият човек вероятно има по-дълго дебело черво с повече клетки и по този начин повече записи в лотарията за рак на дебелото черво, отколкото ниския човек.

Снимка: iStock

Учените смятат, че ракът се развива чрез натрупване на увреждания на гените, които могат да възникнат в клетката, когато тя се дели, за да създава нови клетки.

Колкото повече пъти се дели една клетка, толкова по-вероятно е да възникне генетично увреждане, което да се предаде на новите клетки.

Колкото повече увреждания се натрупват, толкова по-вероятно е да се развие рак.

Човек с повече клетки в тялото си ще има повече клетъчни деления и по този начин потенциално по-голяма вероятност в някоя от тях да се развие рак.

Снимка: iStock

Някои изследвания подкрепят идеята, че наличието на повече клетки е причина високите хора да развиват повече рак и може да обясни до известна степен защо мъжете са по-склонни да се разболеят от рак, отколкото жените (защото те са средно по-високи от жените).

Не е ясно обаче дали височината е свързана с размера на всички органи (например дали по-високите жени имат по-големи гърди или по-големи яйчници?).

Едно проучване се опитва да оцени това. То установява, че макар органната маса да обяснява връзката между ръста и рака при 8 от 15 оценени вида рак, при 7 други вида рак органната маса не обяснява връзката с ръста.

Струва си да се отбележи, че това проучване е било доста ограничено от обема на данните, с които е разполагало за органната маса.

Друга теория е, че има общ фактор, който прави хората по-високи и увеличава риска от рак.

Една от възможностите е хормон, наречен инсулиноподобен фактор на растежа 1 (IGF-1).

Снимка: iStock

Този хормон помага на децата да растат и след това продължава да има важна роля в стимулирането на клетъчния растеж и деленето на клетките при възрастните.

Това е важна функция. Телата ни трябва да произвеждат нови клетки, когато старите са увредени или остареят. Помислете за всички кожни клетки, които се отделят, когато използвате добър скраб за тяло. Тези клетки трябва да се подменят, за да не се изтощи кожата ни.

Въпреки това можем да получим твърде много от едно добро нещо. Някои проучвания са установили, че хората, които имат по-високи нива на IGF-1 от средните, имат по-висок риск от развитие на рак на гърдата или на простатата.

Но това отново не е последователна констатация за всички видове рак.

Вероятно и двете обяснения (повече клетки и повече IGF-1) играят роля.

Необходими са обаче още изследвания, за да се разбере наистина защо хората с висок ръст заболяват от рак и дали тази информация може да се използва за предотвратяване или дори лечение на ракови заболявания.