Учени са открили странно същество, което според тях е бродило из Австралия в праисторически времена. Новият вид е наречен „ехиднапус“ заради приликите му с птицечовката и ехидната –единствените яйценосни бозайници в света днес.

Вкаменени парчета от челюстната кост на животното са открити в опалови полета в северната част на Нов Южен Уелс, заедно с доказателства за няколко други древни и вече изчезнали видове монотреми.

Новият вид официално е наречен Opalios splendens, съобщава Би Би Си. „Цялостната анатомия на Opalios splendens вероятно е доста подобна на тази на птицечовката, но челюстта и муцуната са по-скоро като на ехидна“, казва директорът на Изследователския институт на Австралийския музей професор Крис Хелген.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Екипът, провел изследването, твърди, че то показва, че в Австралия някога е имало „ера на еднопроходните“, в която невероятно редките животни са били многобройни и доминиращи. „Това е като да откриеш цяла нова цивилизация“, казва водещият автор професор Тим Фланъри.

Снимка: Australian musem

Масивът от вкаменелости е открит преди около 25 години от палеонтолога Елизабет Смит и дъщеря ѝ Клити, докато претърсват отпадъците от мина за добив на опал.

Те даряват екземплярите, чиято възраст се оценява на около 100 милиона години, на Австралийския музей, където те престояват забравени в чекмедже до преди около две години.

Професор Фланъри, специалист по бозайниците, казва, че се е натъкнал на тях и веднага е разбрал, че са от древни еднопроходни животни.

Някои от костите са принадлежали на вече открития Steropodon galmani – по-къс, по-нисък и по-зъбат предшественик на птицечовката.

Но другите фрагменти са били непознати. От тях д-р Фланъри и екипът му откриват доказателства за съществуването на три вида, непознати досега на науката, като резултатите са публикувани в австралийското списание по палеонтология Alcheringa.

Животинките са имали комбинации от характеристики, които не са виждани досега – нито при живи, нито при изкопаеми еднопроходни животни, казва директорът на Изследователския институт на Австралийския музей професор Крис Хелген.

С тези екземпляри общият брой на известните видове монотреми, които някога са живели в Светкавичния хребет, става шест.

„Те показват на света, че много преди Австралия да стане страна на торбестите бозайници, тя е била страна на косматите яйценосци – еднопроходните“, казва г-жа Смит.

Според други експерти пък е твърде рано да се каже дали някога Австралия е била дом на множество монотреми и че са необходими допълнителни проучвания.

Авторите на изследването се надяват, че статията им ще насърчи финансирането на по-целенасочени разкопки в региона, за да подкрепят своите открития.