Тюлените могат да спят във водата и го правят само с лявата половина на мозъка си, докато дясната му половина остава будна, сочат рeзултатите от изследване на учени от Калифорнийския университет в Лос Анджелис и университета в Торонто.

Учените идентифицирали химични вещества, които позволяват една част от мозъка да остане будна, докато другата спи. "Това е изумително от биологична гледна точка, заяви един от авторите на изследването проф. Джон Пийвър от университета в Торонто. Тюлените спят по този начин, когато са във водата. Те обаче спят като хората, когато са на сушата. Изследването ни може да обясни този уникален феномен."

Ръководителката на екипа, докторантката от университета в Торонто Дженифър Лапиер открила изменения, свързани с различни химични вещества в мозъка на тюлените. Тя установила, че нивото на невротрансмитера ацетилхолин е ниско в спящата част от мозъка
и високо в будната му част. Това навежда на мисълта, че ацетилхолинът стимулира мозъчната активност.

Същевременно учените с изненада констатирали, че веществото серотонин запазва едно и също ниво, независимо дали тюленът е в спящо или будно състояние. Учените досега смятаха, че серотонинът стимулира мозъчната активност.

Тези открития могат да бъдат от полза при бъдещи изследвания на механизмите на съня у хората, отбелязаха учените. Резултатите от изследването са публикувани в Journal of Neuroscience.