В последния си манга комикс Cyberpunk: Peach John авторът му Rootport представя японския фолклорен герой Momotaro, за когото се твърди, че е роден от гигантска праскова и живее в антиутопично бъдеще. Но докато писателят създава сюжета и диалога, вдъхновените от научната фантастика образи са създадени изцяло от изкуствен интелект.

Всъщност 37-годишният художник никога не е рисувал комикси на ръка.

Издателството, което стои зад творбата, смята, че Cyberpunk: Peach John е първата в света изцяло създадена от изкуствен интелект манга творба. Тя е в продажба в Япония от четвъртък и е илюстрирана с помощта на Midjourney - онлайн генератор на изображения, който може да създава подробни картини.

Авторът въвежда поредица от текстови описания, които след това усъвършенства с помощта на метода на пробите и грешките, за да създаде изображения, съответстващи на сюжета. 

В интервю за Си Ен ЕН по имейл анонимният автор, който използва псевдонима Rootport, казва, че е направил комикса само за шест седмици. По думите му, за да бъде създадена творба от този мащаб на ръка, е необходима повече от година. Комиксът е от над 100 страници и е изцяло цветен за разлика от много други творби.

Онлайн инструментите за създаване на изображения с изкуствен интелект като Midjourney, DALL-E 2, Stable Diffusion и Imagen на Google набраха популярност, след като станаха публично достъпни миналата година. И все пак те все още са в начален етап на развитие, което означава, че авторът понякога се е затруднявал да създаде "перфектното изображение за определена сцена".

От една страна, Midjourney не е бил в състояние директно да възпроизведе съществуващи герои в нови пози или с различни изражения на лицата. За да преодолее това, Rootport дава на героите си отличителни черти - розова коса, кучешки уши или червено кимоно, които да помогнат на читателите да разпознават героите с напредването на историята.

Инструментите за изобразяване с изкуствен интелект също така се затрудняват с човешките ръце, които често се появяват с твърде много или твърде малко пръсти. Поради тази причина Rootport е ограничил сцените, в които се изобразяват ръцете на героите.

Предефиниране на творчеството

Инструментите за изобразяване с изкуствен интелект повдигат нови въпроси дали всъщност това е творчество. През август дизайнерът на игри от Колорадо Джейсън М. Алън предизвика възмущение, печелейки художествен конкурс за 300 долара с футуристично изображение, създадено с помощта на изкуствен интелект. Потребителите в социалните мрежи поставиха под въпрос художествените достойнства на творбата му.

Подобни спорове засегнаха и света на комиксите. Малко след като прочутият южнокорейски илюстратор Ким Джунг Ги почина през октомври миналата година, разработчик на игри публикува инструмент, който позволява на потребителите да генерират изображения, наподобяващи неговите комикси. Разработчикът заяви, че по този начин е искал да отдаде почит, но се сблъска с яростна реакция. Почитатели на Ким Джунг Ги дори му отправиха смъртни заплахи.

Rootport обаче настоява, че неговият комикс трябва да се счита за произведение на изкуството. Той също така казва, че работата му е била приета положително, когато е публикувал предварителен вариант на комикса онлайн. Не са липсвали и потребители, които са изразили неодобрението си. Rootport обаче не смята, че изкуственият интелект ще лиши художниците от работа в скоро време.

Авторските права на артистите

Освен етичните въпроси проблем са и авторските права на изображенията в базата данни. През януари гигантът в областта на стоковите снимки Getty Images обяви, че съди компанията Stability AI за копиране и обработка на нейни изображения без получаване на права за това.

Японският манга художник и политик Кен Акамацу е сред най-изявените гласове, призоваващи за нови насоки в изкуството, генерирани от изкуствен интелект. Публикувайки видеоклип в личния си канал в YouTube, той предложи творците да могат да изключват произведенията си от базата данни, използвани за обучение на програми за изкуствен интелект, или да бъдат компенсирани, ако се съгласят.

Rootport все пак вярва, че технологията на изкуствения интелект в крайна сметка ще освободи художниците от „изтощителния процес“ на създаване на манга, който според него често е свързан с тежки крайни срокове, при които художниците страдат от влошено здраве заради преумора. Според него инструменти като Midjourney могат да подобрят "нечовешките условия на труд" в индустрията.

"Това не само би улеснило създателите на манга, но също така има потенциал да подобри качеството на самите истории. Чрез намаляване на времето за трудоемки задачи авторите могат да отделят повече време и енергия за творческите аспекти на мангата, което води до по-интересни и увлекателни истории“, смята Rootport.