Може ли навлизането на изкуствения интелект да обезсмисли съществуването на цели професии? Този въпрос вълнува все повече хора.

Факт е, че изкуственият интелект навлиза все повече в живота на хората – от кухненски роботи и автоматични домашни уреди, през автономни коли, умни светофари и оптимизирани търсачки на информация до чатботове, които спомагат работата на множество професии.

Иван е мениджър в световна компания, работеща в областта на ИТ технологиите. Ръководи големи екипи и стотици хора. Признава, че чатботовете са част от работата, но човешкият фактор е основен елемент.

„Още известен брой години тази технология ще бъде основно помощник, който може да бъде изключително силен, спестява много време и на практика пари, когато се извършват определен тип генеративни дейности. ChatGPT например предоставя една изключително богата и добре третирана платформа за генериране на софтуерен код“, разказва Иван Петров, мениджър на финтех компания.

Чатботовете синтезират информацията, съдържаща се в милиардите думи, извлечени от интернет. Това обаче крие своите рискове.

„Те нямат понятие за истина или лъжа и съответно не могат да отсяват коя информация е вярна и в коя има фактологични грешки. В зависимост от захранените данни един IA може да има определени предпочитания, дори политически или културни, и друг вид дискриминация. На тях не може да бъде разчитано като на авторитетен източник на информация, по-скоро като на ко-пилот, който ти помага да изучаваш“, казва Иван Петров.

Въпреки това хората намират ползи в приложението им – от писане на дисертация до отстраняване на софтуерни грешки и дори създаване на рап текстове. Чатботовете могат да водят диалог, създавайки илюзия за разговор с реален човек.

„Изкуственият интелект е все още една технология, която трябва да бъде развивана. Това, което имаме в момента са алгоритми, които стават все по-добри и по-добри. Те се програмират от човек, но той става все по-незабележим в работата на машините. Няма професии, които директно да загубят работата си, те биха могли да пренасочат усилията си. Ако говорим за изкуствен интелект, който да влезе в тялото на робот, то той може да сортира пликове или да оптимизира опашки. Всичко зависи от нас хората. Но изкуственият интелект по-скоро разширява нашите възможности отколкото да ни изключва“, обяснява експертът по киберсигурност Ясен Танев.
Новите технологии обаче крият опасности от етична гледна точка.

„Представете си какво може да се случи ако изкуствен интелект управлява ядрена централа и вземе грешно решение. Това, което се казва като правило е, че когато изкуствения интелект взима решения, трябва да има човек с високи етични и морални качества, който да прекъсне веригата, особено в сектори , които засягат живота“, експертът по киберсигурност.