Inside Out Teen е спектакъл, който публиката трябва да гледа с розови очила. Важно е да се уточни, че розови трябва да са рамките, а стъклата – с диоптър, за да е сигурно, че детайлите няма да убягват от погледа. Това е урок по овладяване и влизане – в час, в системата, в ритъма, в живота, в момиче...  Играещите са тийнейджъри, чието присъствие може да бъде гордост в афиша на всеки професионален театър, независимо че са непрофесионалисти, а най-възрастният сред тях е едва на 18.

Не можеш да повярваш, но е истина. Уверени, спокойни и убедителни, младежите от театралната работилница на Мариан Бачев разказват собствения си живот, който не просто те докосва, а пулсира на сцената като сърце. А това сърце живее в организъм, сглобен от сърцата на всеки един актьор, за да стигне до сърцата на тези, които ги гледат, и заедно с тях да се смеят, натъжават, плачат, крещят, пеят.

Снимка: Театрална работилница „Мариан Бачев и Аркадия фюжън арт“

И така, съвсем неочаквано, разбираш, че си преминал през тъгата, но с надежда, и през надеждата, но с реализъм, и през реализма, но нарисуван с цветовете на младостта и чистотата. Накрая осъзнаваш, че преживяното от сцената бавно те е изтощавало и задушавало, но и заредило. И това не е от лудостта на логиката, а от свободата да изразиш себе си чрез истината – и като актьор, и като зрител/родител.

Това са истории за загубата на по-малката сестричка в борбата с болестта; за разведените родители; за втората майка и новото братче; за наркотиците; за бъдещите емигранти; за невидимите деца; за момичето, нарочено за натегачката в класа, а после изключено от училище; за първия урок по цигулка; за толерантността към различните – без значение дали са дебели, черни, бедни или вредни; за култа към красотата и идеалната география (90-60-90), в която трябва да се побере тялото на едно момиче; за родителите, които купуват скъпи предмети, когато от тях се иска просто малко внимание, и за родителите, които не са виновни,че са станали такива, защото просто им се е случило... Истории, които трябва да бъдат чути и усетени от онези, които не успяват да стигнат до децата си. Този път имат шанса да погледнат към целия живот на едно дете в един единствен спектакъл.

Снимка: Театрална работилница „Мариан Бачев и Аркадия фюжън арт“

В този смисъл, Inside Out Teen не е просто акт на група тийнейджъри срещу скуката, а послание, чието разчитане е крайно наложително. Именно заради въпросите, които при други поводи задаваме с назидателност, с нетърпимост и чувство за превъзходство, без да имаме спокойствието и мъдростта да чуем страната отсреща.

Има и още нещо, може би най-безценното в това представление. То дава не един, не два, а десет отговора на въпроса „Как се обича“, които могат да бъдат полезни за всички натурализирани хейтъри. Защото само децата знаят, че има толкова много любов, която не можеш да вземеш, а надеждата е някъде и навсякъде...

Екипът

Текстове – Илияна Георгиева, Йоана Мирчева, Мария Касимова-Моасе, Николай Паунов;
Сценична адаптация – Милена Видер;
Пластика – Албена Атанасова;
Сценография и костюми – Розина Макавеева;
Мултимедийна среда  – Мариан Бачев;
Осветление  – Росен Белов;
Оператор мултимедия  – Албена Начева;

Работа с актьорите  – Мариан Бачев, Милена Видер, Албена Начева, Росен Белов, Венелин Методиев;

Вокална подготовка  – Крис Попов;

Актьори – Александър Вапцаров, Александър Малинов, Алексиа Михайлова, Вяра Миланова, Даяна Дичкова, Даниел Пеев, Косара Бачева, Мария Марева, Матей Иванов, Михаела Миладинова, Николай Петров, Рая Големанова, Руслан Матев, Стефани Николова, Теодор Тодоров, Яна Димитрова.

Снимка: Театрална работилница „Мариан Бачев и Аркадия фюжън арт“

За работилницата 
 
Театралната работилница „Мариан Бачев и Аркадия фюжън арт“ е създадена през 2015 г. Още тогава са реализирани два спектакъла с 28 деца от двете възрастови групи. Малките (7-12 години) се вихрят в спектакъла „Приказки колкото усмивки“ по Джани Родари, а по-големите (13-17) – в „Крушата Рагаца“ от Станислав Стратиев.

През сезон 2016/2017 г. работилницата има вече 44 деца, разделени в три групи. С тях има три нови спектакъла – „Копче за сън“ от Валери Петров, „Голямото имане“ от Панчо Панчев, по музика на Тончо Русев, и „Филмирана провинция“ – драматизация по десет разказа на Чудомир, по музика на Стефан Вълдобрев.

През сезон 2017/2018 работилницата е с 45 деца, разделени в три групи. Освен Inside Out Teen, представен от най-големите, те играят още „Ваше Въображение“ от Албена Димова и „Ние, врабчетата“ от Йордан Радичков.