Учени превърнаха олово в злато - след импулс с висока енергия

Те са използвали ускорител на частици в ЦЕРН
Учени превърнаха олово в злато - след импулс с висока енергия

Преобразуваният метал просъществува само за част от секундата, преди да бъде унищожен, но може да даде на изследователите повече информация за това как се променят атомите.

Физиците превърнаха оловото в злато. То обаче просъществува само за част от секундата, преди да бъде унищожено, пише списание Nature.

Използвайки ускорител на частици в ЦЕРН, изследователите изстреляха оловни атоми един срещу друг.

Вместо да се сблъскат, те се разминаха леко и взаимодействието им създаде импулс с висока енергия.

Това доведе до изхвърлянето на три протона от оловните атоми, като се образува злато.

Общо бяха произведени само 29 трилионни части от грама злато — не достатъчно за бижута. Но благодарение на това физиците могат да научат повече за взаимодействието и промяната на частиците. 

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK

 

Изберете bTV Новините като ваш любим източник в Google

Най-четени