Отличието "Пробив за фундаментална физика" за 2025 г. получава Константин Гиздов - доктор на физическите науки, заедно със свои колеги от Европейската организация за ядрени изследвания – ЦЕРН в Швейцария.
Наградата е от фондацията Breakthrough и е за фундаментална физика, като награждават четири експеримента на адронния колайдер за различни приноси в науката.
През годините един от най-значимите проекти на ЦЕРН е т. нар. „адронен колайдер”. В него учените се опитват да пресъздадат първите секунди от възникването на Вселената, като ускоряват и сблъскват елементарни частици.
През 2012 г. Големият адронен колайдер доказа съществуването на Божествената частица (Хигс бозон). Проектирането му започва през 80-те години на миналия век.
Той се опитва да създаде условия, близки до тези през първите милисекунди след Големия взрив и зараждането на нашата Вселена.
“Живеем във време, в което науката вече не е просто самотно пътешествие, а мащабно човешко начинание. Днешните открития не са дело на единичен гений, а на хиляди умове, обединени от една обща мечта – да разберем най-дълбоките тайни на Вселената. Експериментът LHCb в ЦЕРН е пример за това как, когато хора и технологии от цял свят работят заедно, успяваме да докоснем въпроси, които са били немислими преди. Защото колкото по-дълбоко навлизаме в природата на реалността, толкова по-големи стават загадките, а те могат да бъдат разгадани единствено заедно”, разказва д-р Константин Гиздов пред bTV.
Експеримент, в който участие има и българинът, е отличен за прецизни измервания в областта на Хигс бозона, открития на нови частици, както и за асиметрията на материята и антиматерията във Вселената. Хигс бозон или т.нар. Божествена частица е фундаментален компонент на Вселената, а съществуването й е потвърдено през 2013 г. от учените в ЦЕРН.
Д-р Гиздов и екипът му работят върху изучаването на разликите между нормалната материя и антиматерията, с цел да се обясни образуването на нашата Вселена като доминирана от материя.
“В експеримента LHCb, рамо до рамо с колеги от цял свят, съчетавайки научните и технологичните си умения, любопитство си и страстта си към науката, се опитваме да разкрием тайната защо Вселената предпочита материята пред анти-материята”, допълва още той.
Над 100 български учени работят в ЦЕРН.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK