Години преди тийнейджърите да започнат да пият, развитието на мозъците им вече се различава от това на „трезвените“ им връстници, съобщава LiveScience.com, като се позовава на проучване, публикувано в списание "Изследване на алкохола и наркотиците“.

Пиещите показали слаба мозъчна активност в зоните, свързани с вземането на важни решения, наречени работна памет. Това ставало преди употребата на алкохол, установили учените.

Проблемът е в това, че такива младежи забравят страничните ефекти и са по-неспособни да преценят рисковете от пиенето.

Липсата на работна памет би трябвало да бъде сигнал за родителите и учителите, за да предотвратят прекаляването със спиртни напитки при тийнейджърите, смята психиатърът Линдзи Скуелиа.

Предишни изследвания показваха, че консумацията на алкохол при подрастващите е свързана с фамилно наследство, проблеми на поведението и възрастта.

Експертите проучвали начините, по който работната памет се проявява, например вземане на важни решения чрез пренебрегване на импулсивността. Тази функция все още не е развита при тийнейджърите. Изследването започнало с 40 души на възраст между 12 и 16 години, като то било повторено 3 години по-късно.

Междувременно половината от тях прибягнали към алкохола. В началото мозъците на бъдещите пиячи показали по-слаба обработка на визуално-пространствена информация. След 3 години обаче те били по-добри в това отношение. При тях обаче била по-лоша мозъчната дейност, свързана с краткотрайната памет и планирането.

„Пиещите трябваше да напрегнат мозъците си повече, за да се справят със същите задачи, възложени на трезвениците“, твърди психиатърът.