Разработването на екологично чист растителен материал от бор може да послужи като заместител на химикалите базирани на петролна основа в полиуретановата пяна, сподели Phys.org.
Тази иновация може да доведе до по-екологични материали, които се използват широко в продукти като кухненски гъби, дунапренови възглавници, покрития, лепила, опаковки и изолации.
Изследователски екип, ръководен от Вашингтонския държавен университет, използва екологично лигнин като заместител на 20% от химикалите на петролна основа в пяната. Биологично базираната пяна е постигнала същата здравина и гъвкавина като обикновената полиуретанова пяна.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
Изследователите са публикували резултатите от работата си в списанието ACS Sustainable Chemistry & Engineering.
„Това е доста новаторско по отношение на създадения материал и използвания процес. Лигнинът, който ние извличаме предлага нов клас възможности за разработването на биологично базирани продукти.“, каза Шао Джанг, водещ автор на статията и професор в Училището по химическо инженерство и биоинженерство „Джин и Линда Войланд“.
Пластмасите на петролна основа са нарастващ проблем, тъй като са скъпи и се разграждат в продължение на векове, а са трудни за рециклиране. Не само това а и самото рециклиране струва повече от производството на нова пластмаса и поради тази причина процентът на рециклиране остава под 20%, според Джанг.
Лигнинът обаче е изключително труден за извличане от растенията. Обикновено се отделя по време на производството на хартия и биорафинирането, но тези процеси често го замърсяват и значително променят неговите свойства.
В своето изследване учените са използвали екологично чист разтворител, за да отделят висококачествен лигнин от борове. При употреба на този лигнин за изработката на пяна тя е останала стабилна и е имала същите механични свойства като конвенционалната пяна.
Поради интересът към разработването на полиуретанова гъвкава пяна от лигнин сега екипът на Джанг ще работи с индустриални партньори, за да оптимизира и разшири производството на тази пяна.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK