Украйна отвори за туристи епицентъра на Чернобилската ядрена авария – контролната зала на реакторен блок 4.

Именно на това място през април 1986 г. съветските инженери спират охлаждащата система на ядрения реактор като част от тест за сигурността, който довежда до неговата експлозия и смъртта на най-малко 54 души. Радиацията, която се отделя в атмосферата, достига до стотици хиляди други.

Снимка: Wikimedia Commons
Контролната зала на реактор 4

Решението да се отвори за посетители едно от най-радиоактивните места на планетата идва след засиления туристически интерес към ядрената централа след мини сериала на НВО “Чернобил”, който стана най-високо оцененият в историята на телевизията.

Изчислено е, че под изградения от цимент и стомана саркофаг все още има 200 тона радиоактивно гориво. Новият саркофаг беше изграден и поставен над четвърти реактор на АЕЦ “Чернобил” през 2016 г.

Снимка: Wikimedia Commons
Новият саркофаг, изграден над реактор 4 на АЕЦ "Чернобил"

До момента туристи бяха допускани до централата единствено отвън. Повечето от тях се разхождаха в близкия призрачен град Припят и можеха да зърнат АЕЦ “Чернобил” в далечината.

Снимка: Wikimedia Commons
Гледка от Припят, в далечината се вижда АЕЦ "Чернобил"

Миналата седмица официални лица разведоха журналисти в контролната зала на реактор 4, която се намира под новия саркофаг, за да обявят новите туристически обиколки. Във видеоклипа можете да видите кадри от разходката:

Обиколката продължила едва няколко минути, за да не бъдат изложени гостите на големи нива на радиация. Всички туристи ще бъдат с маски и защитно облекло, като ще минават през скенери на влизане и на излизане от централата.

Нивата на радиация в самата централа са различни, но са концентрирани най-вече в почвата и растенията. Друга голяма опасност е радиоактивният прах, който покрива всичко. Служителите в централата пръскат всичко със специални химикали, като целта е този прах да не се вдига във въздуха.

Снимка: Wikimedia Commons
Старият саркофаг над реактор 4 на АЕЦ "Чернобил"

Само тази година Чернобил и околностите са били посетени от повече от 82 хил. души. Местни експерти и лекари се притесняват, че засиленият интерес носи със себе си много здравни рискове.

Изберете bTV Новините като ваш любим източник в Google