Уникален материал за изучаване на мамутите, включително и живи клетки на праисторическото животно, са били открити в Уст-Янския район на Якутия от участниците в състоялата се през август международна палеонтоложка експедиция "Яна-2012".

В експедицията са били включени специалисти от Русия, Южна Корея, САЩ, Канада, Швеция, Великобритания. На пресконференция ръководителят на експедицията, директорът на Музея за мамутите Семьон Григориев информира, че на дълбочина около 100 м е бил намерен богат материал за изследвания – мека и мастна тъкан, козина и костен мозък на мамут.

Интерес към находката вече е проявил скандално известният южнокорейски учен Хуан У Сук, ръководител на фонда Sooam Biotech. Според него клетките могат да бъдат използвани за клонирането на мамут. Това не е първият случай, когато южнокорейският учен проявява интерес към възкресяването на мамути. Той бе поискал да получи части от мамутчето Юка, намерено през лятото на 2010 г. Русия обаче опроверга информацията, че руската страна ще предостави материал от мамут на Хуан У Сук.

Биологичният материал от праисторическото животно ще бъде предаден на японския университет Кинки, където вече от 15 години се занимават с проблема за клониране на праисторически животни.

Резултатите от експедицията в Уст-Янския район на Якутия предстои да бъдат публикувани в авторитетни научни списания, а подробен видеоматериал на тази тема ще бъде излъчен следващата година от National Geographic.