Специалисти се натъкнаха на фосили от летящи влечуги с остри зъби, които са живели на територията на днешната пустиня Сахара преди 100 млн. години.
Фосилите са открити в Африка от международен изследователски екип под ръководството на учени от Университета Бейлър в Тексас, предаде БТА.
Летящите влечуги са имали обхват на крилете 4 метра и са се реели над речни екосистеми, които по онова време са съществували в Сахара.
Въпросните птерозаври са загребвали риби с крилете си и са ги улавяли с острите си зъби във въздуха.
Учените идентифицирали три нови вида въз основа на части от челюсти със зъби, открити от миньори в селището Бегаа в Югоизточно Мароко.
„Фосилите от птерозаври са изкючително редки, като повечето от тях са открити в Европа, Южна Америка и Азия. Новите находки хвърлят светлина върху света на птерозаврите през кредата в Африка", заяви ръководителката на изследването Меган Джейкъбс.
Специалистите установили, че птерозаврите в Африка са били сходни с онези на други места по света, но не и идентични с тях - ловували са риба, която била в изключително голямо изобилие.
„Като се има предвид, че става въпрос за едри животни, телесното им тегло е било малко“, поясни Джейкъбс.
По думите ѝ костите им са били тънки като лист хартия и кухи като тези на птиците. Това им е позволявало да се издигнат във въздуха въпреки големите си размери.
Според нея птерозаврите са прелитали между Южна Америка и Африка по същия начин, както днес това правят кондорите и албатросите.
Фосили от единия от видовете - Anhanguera, по-рано са били открити единствено в Бразилия, а от вида Ornithocheirus - в Англия и Централна Азия.
Резултатите от изследването са публикувани в Cretaceous Research.