Японски учени създадоха яйцеклетки от клетки на мъжки мишки, съобщава Би Би Си. Изследването, което все още е в начален етап, включва превръщане на мъжките XY полови хромозоми в женски XX.
Върху разработването на лечение за безплодие работи професор Кацухико Хаяши от университета в Осака.
Разработката, която той представи за публикуване в научното списание Nature, повишава перспективата мъжки двойки да имат свои собствени деца.
Професор Джордж Дейли от Медицинското училище в Харвард, който не е участвал в изследването, заяви, че има още дълъг път, преди обществото да бъде изправено пред подобно лечение.
"Работата на Хаяши все още не е публикувана, но завладяваща, защото е по-трудно това да се направи при мишки, отколкото при хора", каза той.
Проучването е представено на срещата на върха за редактиране на човешки гени в института Крик в Лондон.
Проф. Хаяши е световно уважаван експерт в областта на генетиката. По време на среща той подчерта, че изследването е в много ранен етап. Той каза, че яйцеклетките са с ниско качество, а техниката за създаването им не може да се използва безопасно върху хора на този етап.
Според него обаче това може да се промени в следващите 10 години.
Самото разработване на яйцеклетката става, след като се вземе кожна клетка от мъжка мишка, а след това се направи на стволова клетка.
Клетките са мъжки и следователно имат XY хромозоми. За това учените изтриват Y хромозомата и дублират X хромозомата, която я залепват за другата X хромозома.
Този метод може да се използва за подпомагане на безплодни двойки, при които жените не са в състояние да произвеждат свои собствени яйцеклетки.
"Дори при мишките има много проблеми с качеството на яйцеклетката. Така че, преди да можем да мислим за лечението на безплодието, трябва да преодолеем тези проблеми, което може да отнеме много време", каза проф. Хаяши.
Той е категоричен, че не би одобрил това тази технология да бъде използвана от мъже, за да създадат бебе като използват собствената си сперма и изкуствено създадени яйцеклетки.
"Технически това е възможно. Не съм толкова сигурен дали на този етап е безопасно, или приемливо за обществото", смята проф. Хаяши.