Когато учените за първи път откриват вкаменелости на рогат динозавър, наречен Centrosaurus, в канадската провинция Алберта през 1989 г., те забелязват лошо оформена кост на крака, за която първоначално са сметнали, че е зараснала фрактура. При ново изследване обаче е установено нещо различно. Малформацията е проява на остеосаркома – агресивен рак на костите, което прави този Centrosaurus, живял преди 76 милиона години, първият известен пример за динозавър, засегнат от злокачествен рак.
Дълъг около 6 метра, Centrosaurus бил четирикрак тревопасен динозавър от периода Креда, притежаващ дълъг рог над носа.
„Костта в долната част на крака на динозавъра съдържа „масивен тумор, по-голям от ябълка“, казва палеонтологът Дейвид Евънс от Кралския музей на Онтарио, който е един от изследователите в изследването, публикувано в списанието Lancet Oncology.
„Този конкретен Centrosaurus вероятно е бил слаб и окуцял от рака преди смъртта му. Тази забележителна находка показва, че колкото и големи да изглеждат някои динозаври, те са били засегнати от същите заболявания, които наблюдаваме при хората и други животни днес, включително рак. Динозаврите изглеждат като митични зверове, но те са били живи, дишащи животни, които страдат от ужасни наранявания и болести“, добави той.
Тъй като повечето тумори се срещат в меките тъкани, които не се вкаменяват лесно, при изкопаемите образци има малко доказателства за рак.
„Тази констатация говори за биологията на рака. Това не е нещо ново, но вероятно се е появило от незапомнени времена и е очаквано усложнение при всички животни“, казва съавторът на изследването д-р Марк Кроутър, професор по медицина, патология и молекулярна медицина в университета Макмастър в Онтарио.