Целуването е толкова обичайна проява на привързаност, че рядко някой се замисля какво седи зад това и какви научни изследвания има по темата. Днес светът отбелязва Деня на целувката – 6 юли. Това е идеалното време да се демонстрира близост с любимия човек и да се пременят някои любопитни факти.
Няма значение дали ще докоснете с устни бузата на скъп приятел, дали ще покажете по този начин привързаността си към член на семейството или просто ще се насладите страстна целувка с любимия човек. Важното е хората да се целуват възможно най-често, защото се оказва, че ползите за здравето от това са много.
Знаете ли, че освен да „пипнете“ вирус, целуването ще ви помогне да живеете по-дълго? Можете ли да повярвате, че тя ни спася от ежедневния стрес и ни държи далеч от депресията? Питали ли сте се някога каква част от живота ни минава в докосването на устните на най-близкия ни човек?
Приблизително две седмици от живота на всеки човек преминават в целуване. Тази интимност отнема средно по около минута, като през това време организмът изгаря приблизително 25 калории. Първата си страстна целувка човек обикновено получава на 14-годишна възраст.
По време на целуване се обменят полезни за организма течности, чрез които се създават антитела за противодействие на различни заболявания. Тази интимност помага на жените да се избавят от ежедневния стрес и не допуска те да изпаднат в депресия, твърди медицината.
Любопитен е и фактът, че устните са 200 пъти по-чувствителни от пръстите на ръцете. Според последните научни изследвания мъжете, които целуват любимия си човек всяка сутрин, по-рядко попадат в катастрофи, печелят повече пари и живеят с пет години повече. Лошата новина е обаче, че по време на такава интимност кръвно леко се повишава. За щастие това е за кратко.
65% от хората наклоняват главата си надясно по време на целувка. Лекарите установили, че навика да навеждаш главата си в определена посока се сформира още по време на развитието на плода. Знае се също така, че 66% от мъжете и жените затварят очите си, когато се целуват, а останалата част обичат да наблюдават партньора.
Според Scientific American, през 60-те години на миналия век британският зоолог и автор Дезмънд Морис спекулира с това, че целувките са еволюирал навик, наследен от поведението на маймуните. Майките примати дъвчели храна за малките си и след това ги хранеха уста в уста. Морис вярвал, че това по-късно се е превърнало в начин да се успокоят гладните деца и след това в крайна сметка да се покаже любов и привързаност.
Проучване от 2015 г. установява, че целуването не е универсалният начин за изразяване на желание и любов. Всъщност, според същото изследване, има редица култури и племена в Субсахарска Африка, Нова Гвинея и Амазонка, където хората не допират устни. В резултат на това се правят изводите, че това е заучен процес, а не спонтанен човешки инстинкт.
Не е вярно, че ескимосите не се целуват, а само потриват носове. Те допират устни, помирисват се взаимно, духват въздух един срещу друг и едва след това търкат носовете си в знак на близост. Японците път никога не си позволяват, да се целуват пред други хора. Дори младите хора докосват само за секунда устните си и бързо се отдръпват. А французите са на другия полюс – за тях целуването с език е „сключването на съюз между душите“.
Самият Международен ден на целувката не е само, за да се отдаде нужното внимание на този вид интимност, а за да сближи още повече хората. Все пак тя е част и от културата и изкуството – като прочутата картина „Целувката“ на Густав Климт или картината-графит на Берлинската стена „Братска целувка“ от Дмитрий Врубел.
Основната идея, която стои зад него, е, че много хора са забравили простите удоволствия. Все пак целувката е част от комуникацията ни – мнозина я приемат като социална формалност, но това не е точно така. Целувката може да бъде приятно преживяване сама по себе си и е израз на любов, на интимни копнежи и на знак за привързаност, която все по-често се подминава с лека ръка в забързаното ни ежедневие.