Бяла, метална конструкция със слънчеви панели, висока седем метра, ще изследва Слънцето. С този мега телескоп изследователите искат да се доближат до звездата в центъра на Слънчевата система.

От април учени от германския институт за изследване „Макс Планк“ в Гьотинген, Долна Саксония, подготвят мегателескопа Sunrise III за неговата грандиозна мисия.

Тестовете се извършват в Арктическия кръг, в ракетната база Esrange Space Center близо до Кируна – Швеция. Те вече са успешно завършени.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Телескопът Sunrise III скоро ще бъде издигнат във въздуха с огромен хелиев балон. Площта на балонното фолио е около 53 000 квадратни метра - което е повече от седем футболни игрища.

Гигантският балон е предназначен да отведе Sunrise III на 35 километра в стратосферата и да предостави уникални данни от измерванията на Слънцето.

Снимки: MPS Institute

„Има много слънчеви процеси, които все още не са разбрани правилно“, коментира говорителят на „Макс Планк“ Биргит Крумхойер.

Сред данните, които летящата обсерватория ще предоставя, са за изригванията на Слънцето, които могат да предизвикат северно сияние на Земята.

Учените също се интересуват от открития за външната атмосфера на Слънцето. Тя е над един милион градуса по Целзий и значително по-гореща от повърхността на звездата - с около 5000 градуса.

В зависимост от скоростта на вятъра, полетът в стратосферата трябва да продължи от пет до седем дни.

След това Sunrise III ще бъде отделен и ще кацне в Северна Канада.

Снимки: MPS Institute

Телескопът ще бъде над Арктическия кръг, защото там Слънцето не залязва през зимата и наблюденията на обсерваторията могат да бъдат постоянни.

Все още няма точна начална дата. Това зависи от времето на Земята и ветровете в стратосферата. Освен изследователите от Гьотинген в мисията участват и учени от САЩ, Испания, Япония и Швеция.

Sunrise III трябваше да излети към Слънцето преди две години. Но тогава телескопът не можа да бъде настроен и устройствата не събраха никакви данни. Така полетът беше отменен само след няколко часа. Учените се надяват този път всичко да мине гладко.