Лекарство, което вече се използва за лечение на СПИН, вероятно ще стане първото одобрено за предпазване от зараза с вируса ХИВ на здрави хора.

Американското Управление за контрол на хранителните средства и лекарствата одобри изследването, което показа, че лекарството Трувада на "Джилиъд сайънсис" помага на здрави хора от рискови групи да избягнат заразата с ХИВ. Положителните отзиви означават, че това хапче най-вероятно ще стане първото одобрено за профилактика срещу ХИВ и СПИН.

Заключението на експертите на управлението е, че пиенето на лекарството от здрави хора може да им помогне да избегнат "зараза със сериозна и животозастрашаваща болест, от която ще трябва да се лекуват цял живот".

Лекарството обаче действа, само ако се пие всеки ден. "Джилиъд сайънсис" продава Трувада от 2004 г. за лечение на хора, заразени с вируса ХИВ. То е комбинация от две по-стари лекарства Емтрива и Виреад. Лекарите обикновено го предписват заедно с други хапчета, които затрудняват възпроизвеждането на вируса. Пациентите с ниски нива на вируса имат по-малко симптоми.

Учени за пръв път съобщиха, че Трувада може да помага за предотвратяване на зараза с ХИВ през 2010 г. Тригодишно изследване тогава установи, че ежедневните дози намаляват заразяването на здрави хомосексуални и бисексуални мъже с 44%, когато се използват и презервативи. Друго изследване показа, че то намалява заразите със 75% при хетеросексуалните двойки, в който единият партньор е с ХИВ, а другият – не.

Тъй като Трувада вече е в продажба, някои лекари вече го предписват за предпазване от заразата. Ако лекарството бъде одобрено от Управлението за контрол на хранителните средства и лекарствата, производителят му ще може официално да го продава за тази цел.

Според някои пациентски организации лекарството е важно ново средство в борбата с ХИВ и СПИН. Други обаче са обезпокоени от високата му цена – 900 щатски долара на месец.

Някои учени също изтъкват, че хапчето не е химически еквивалент на презервативите, които си остават най-доброто средство срещу СПИН. Те са обезпокоени и от по-слабата ефикасност на Трувада за предотвратяване на заразата сред жените. Миналата година едно изследване беше спряно, защото се оказа, че жените, пиещи Трувада, се заразяват повече от тези, които са на плацебо. Възможно е при жените да е необходима по-висока доза.

Сред страничните ефекти на Трувада са диария, замаяност, гадене, повръщане. Може да има и по-сериозни проблеми – токсичност за черния дроб, увреждане на бъбреците, изтъняване на
костите.

Предстои Управлението за контрол на хранителните средства и лекарствата да гласува за одобряването на Трувада за предпазване от ХИВ.