Текстът изразява личното мнение на автора
Тази седмица писателката Джоан Роулинг отново е сред най-обсъжданите теми, но не заради “Хари Потър”, нито заради новата книга, която реши да подари напълно безплатно на почитателите си, а заради коментар, който направи в "Туитър".
Думите ѝ бяха провокирани от статия, в която за да се избегне употребата на думата “жени”, се говори за “хора, които менструират”. За броени часове авторката на “Хари Потър” се превърна от икона на толерантността в символ на трансфобията и беше разкритикувана дори от актьорите Даниел Радклиф, Ема Уотсън и Рупърт Гринт, които до голяма степен дължат успеха си на нея.
Обвиненията в трансфобия към Роулинг се появиха преди повече от половин година, след като писателката се застъпи за жена, уволнена заради мнението си, че има само два биологични пола, без значение колко полови идентичности могат да имат хората.
Защо Джоан Роулинг има право да смята за важно това, че биологичният ѝ пол е оформил целия ѝ живот?
Тя не отрича никое право на транссексуалните, но не иска в желанието си да уважим всеки отделен случай, да забравяме, че на много места по света жените продължават да страдат заради това, че са жени дори в XXI век (ако не ви се чете по темата, пуснете си сериала Unorthodox, в който се разказва за общество от ортодоксални евреи, една голяма група от хора, които считат жените за второ качество хора и ги използват само за разплод).
Самата Роулинг е страдала заради това, че се е родила жена, била е жертва на домашно насилие и сексуално посегателство, мъчила се е да отгледа детето си сама и когато някой е проявил интерес към книгата ѝ, са я накарали да си измисли инициали, за да скрият, че е жена (затова предпочитам да използвам истинското ѝ име, а не инициалите Дж. К.).
Покрай протестите в последно време много се заговори за “привилегии”, но за мен всеки, който може да застане пред обществото и да настоява, че правата му са потъпкани, защото го карат да ползва мъжката тоалетна, въпреки че е жена в мъжко тяло, е привилегирован. На други места хомосексуализмът се наказва със затвор или даже със смъртна присъда.
Джоан Роулинг не заслужава атаката, която последва
Воините на толерантността веднага атакуваха всички, които защитиха писателката и им заявиха, че не разбират за какво става дума. Това е факт, аз не мога да се поставя на мястото на един транссексуален човек, но не мога и да се поставя на мястото на която и да е жена. Още повече пък на жена, която живее в закостеняло патриархално общество и от малко момиче е убеждавана, че животът ѝ не струва толкова, колкото този на момчетата.
Също така не разбирам, а се надявам, че и повечето от вас никога няма да разберат, какво е да живееш някъде, където те малтретират, изнасилват и насилват да правиш неща, които не желаеш само защото си "слабия пол", но такива места има. Не разбирам какво е да те принудят в разгара на лятото да се омотаеш от глава до пети като диментор (същество от света на "Хари Потър" - б.а.) само защото си жена, но съм виждал да се прави. Не разбирам какво е да се страхуваш да не ти се види дори сантиметър от кожата, защото мъжете около теб те приемат единствено като сексуален обект, но знам, че е така.
Не разбирам какво е да ти отказват образование, право на глас или право да упражняваш хобито си само защото не си се родила мъж, но за много жени това е ежедневие.
Факт е, че не разбирам и никога няма да изпитам страданието на хилядите транссексуални хора, но повечето от тях никога няма да изпитат и напълно да разберат страданието на милиони жени по света, чиито права се потъпкват не от писателка на детски романи, а от собствените им съпрузи, бащи и братя.
Има места, на които жените мечтаят да се бяха родили мъже, но не защото са "мъже в женско тяло", а защото да си жена там е истинско проклятие. И ако опитаме да разберем, ако опитаме да си представим страданието им, ще разберем и за какво се застъпва Роулинг, като подкрепя уволнената Мая Форстатер.
Правата ТИ, но и правата МИ
Джоан Роулинг не отрича правата, които транссексуалните са заслужили, но не желае да се омаловажават правата, които жените са извоювали в продължение на векове
Джоан Роулинг от 20 години се бори срещу детската бедност в най-изостаналите части на света. Нагледала се е на неописуеми ужаси в сиропиталищата в Източна Европа. Разбираемо е защо ще ѝ се сторят маловажни проблемите на един мъж, който се чувства жена, но въпреки това е много по-привилегирован от която и да е жена, включително тази, която е уволнена заради него, само защото се е родил с половия орган, който не желае.
Джоан Роулинг е помогнала да бъдат спасени стотици животи и заслужава всеки паунд, който притежава, защото всички пари е изкарала единствено благодарение на таланта си и въпреки дискриминацията заради това, че е жена. Затова има право да се гордее, че е жена, а не просто "човек, който менструира", и да не позволява на никого да се опитва да ѝ отнеме това.
Четете още на Ladyzone.bg