Той обича музиката и иска да сподели таланта си с целия свят. Обича и пътешествията, които му дават възможността да се среща с нови култури, но винаги носейки частица от себе си. Той е Рос Дженингс.

Вероятно сте попадали на поне едно от неговите видеа в социалните мрежи. Един необикновен пътешественик с още по-необикновена мечта, който вече десетилетие обикаля безспирно земното кълбо със своята гайда.

"Моето пътешествие започна преди точно десет години. През 2014 г. бях на една конференция за приключенци в Лондон. Всички разказваха как са изкачили Еверест, пътували са до Южния полюс… Тръгнах си толкова вдъхновен! Тогава си казах: "Това е страхотно! Е, аз не съм толкова авантюристично настроен, но пък бих могъл да замина с гайдата си до Антарктика и да свиря там!". Прибрах се вкъщи и първата ми работа беше да направя проучване, така че попитах Гугъл: "Някой свирил ли е на гайда в Антарктида?". Първото, което видях, е една снимка, която може би вашите зрители също са виждали - на гайдар, който стои до пингвин, от 1904 г. Така че този човек ме беше изпреварил с около 100 години. Затова си помислих какво бих могъл да направя, за да надградя тази идея и така реших да опитам да свиря на гайдата си във всяка една страна по света", разказва Рос.

Така наскоро завършил китайски език и икономика в университета в Единбург, той зарязва работа в модния гигант 'Louis Vuitton' и се впуска в приключението на живота си.

 

"Официално първата страна, която посетих като част от това мое пътуване, беше Тунис, където живееше един мой приятел. Беше невероятно преживяване, защото събирах погледите на всички - и на хората по улиците, и на полицаите… В последствие разбрах, че всъщност националният инструмент на Тунис е точно гайдата", спомня си пътешественикът.

След африканската държава следват още близки и далечни страни и култури - Евсватини, Боливия, Йордания и Бутан и още много други. Очаквано, никъде хората не остават безразлични към неговото необичайно хоби.

"Първата реакция винаги е: "О, Шотландия!" или пък ако са запознати с келтската култура: "О, Ирландия!" и аз им казвам: "Добре, близо сте!". Бих казал, че около 95% от реакциите на хората, с които съм се сблъсквал в различните страни по света, са били позитивни. По време на пътуванията си често опитвам да намеря и някой местен инструмент, който е близък до гайдата, и така да се сближа и с хората. Нещо друго, което искам да направя сега, но първо трябва да стана по-добър и в планирането, са колаборации с местни фолклорни музиканти. Да се запозная с нови инструменти или пък да се разменим и аз да опитам нещо ново, а те да свирят на моята гайда", обяснява той.

Посещението в някои страни обаче оставя особено ярък отпечатък в съзнанието на гайдаря пътешественик.

Снимка: instagram.com/thefirstpiper

"Като за начало моята цел е да посетя всяка една страна, така че трябва да отида навсякъде, без значение колко трудно е да стигнеш до дадено място или колко популярна дестинация е то. Често, когато говорим за тези популярни дестинации обаче, човек има твърде високи очаквания и понякога реалността се разминава с тях. Затова моите преживявания на подобни места не са толкова забавни или запомнящи се, колкото когато попадна на друго, не толкова познато място. Азербайджан е класически пример за това. Хората там бяха толкова топли, което допринесе много за цялостното ми усещане за страната. Там отседнах при едно местно семейство, в едно почти откъснато от цивилизацията село, което ми помогна да видя как всъщност живеят хората. Харесвам големите градове, защото са пълни с енергия, хората са отворени, срещаш различни култури, има сблъсък на гледни точки, но пък провинцията ти дава съвсем други неща. Усещам, че в България също има този прекрасен баланс - имате прекрасни големи градове, но и богати на история и култура села", казва гайдарят.

През лятото музикантът планира да посети и България. А коя поред ще бъде нашата страна в неговия списък?

Снимка: instagram.com/thefirstpiper

"Свирил съм на гайда в 110 страни по света, последната беше Румъния, точно до вас, през септември миналата година. Остават ми 85 страни, но не бързам. Иначе имам бивш колега и приятел от университета, който е българин, той се опитва да ме доведе отдавна, и обещавам че скоро ще намеря време. Знам, че вашият национален инструмент също е гайдата, така че може би вие сте дори по-големи любители на този инструмент и от самия мен", завършва Рос.