Двойка европейски спътници бяха изстреляни в орбита от Индия в рамките на първата мисия за създаване на изкуствени слънчеви затъмнения чрез фантастични формации в Космоса.

Ракета-носител за полярни спътници (PSLV) излетя в 5:34 ч. сутринта от космическия център „Сатиш Дхаван“. Тя успешно изпрати в орбита двойката космически апарати Occulter и Coronagraph, формиращи мисията Proba-3. 

Обявени като демонстрационен технологичен проект, двата спътника ще се отделят след около месец и ще летят на разстояние 150 метра един от друг, след което ще достигнат местоназначението си високо над Земята, подреждайки се в една линия със Слънцето, така че единият космически апарат да хвърля сянка върху другия.

550-килограмовата мисия Proba-3 на Европейската космическа агенция има за цел да изследва слънчевата корона, като имитира пълно слънчево затъмнение с помощта на двата апарата, летящи в прецизна формация, съобщава ABC News.

С наклонена орбита, простираща се от 600 км до 60 000 км, сателитите ще обикалят света за близо 20 часа. Шест от тези часове ще бъдат прекарани в генериране на фалшиво затъмнение. Това е значително по-дълго от няколкото минути на пълнота, които предлага естественото затъмнение на Земята, и позволява продължително изучаване на слънчевата корона или външната атмосфера.

Снимка: Reuters

Естествените пълни слънчеви затъмнения, при които Луната преминава пред Слънцето по отношение на дадено място на Земята, продължават около четири минути. Предимството на затъмненията на Proba-3 е, че позволяват наблюдения без атмосферни смущения.

 

Всеки космически апарат с формата на куб е с диаметър по-малък от 1,5 метра. Спътникът, който хвърля сянка, държи диск, за да блокира слънцето от телескопа на другия спътник. Този диск ще имитира Луната при естествено пълно слънчево затъмнение, като затъмненият сателит ще се представя за Земята.

Снимка: iStock

Учените се нуждаят от напълно закрито ярко лице на Слънцето, за да могат да изследват обгръщащата го мъхеста корона, като при тази мисия получават особено добър поглед близо до слънчевия ръб.

Те са особено заинтересовани да научат защо короната е по-гореща от повърхността на Слънцето, а също така искат да разберат по-добре изхвърлянията на коронална маса - изригвания на милиарди тонове плазма с магнитни полета в космоса.

 

Възникващите в резултат на това геомагнитни бури могат да нарушат електрозахранването и комуникациите на Земята и в орбита. Подобни изригвания могат да предизвикат и зашеметяващи полярни сияния на неочаквани места.

Снимка: НАСА

Операциите по създаване на изкуствени затъмнения ще започнат през следващата година и според космическата агенция първите резултати трябва да бъдат получени през март, след като двата апарата бъдат пуснати в експлоатация.

Очаква се мисията на стойност 210 млн. долара да създаде стотици затъмнения по време на двугодишната си експлоатация. След като приключат работата си, двата спътника постепенно ще падат по-ниско, докато изгорят в атмосферата, вероятно до пет години.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK