Бариерите по границите ни се вдигат. От 1 януари идва краят на дългите опашки към Гърция и Румъния.
И на изтощителното чакане с дни за шофьорите на камиони. Все пак проверки ще има, но не на всички преминаващи, а на случаен принцип и след анализ на риска.
Те няма да спират трафика на останалите автомобили. Разликата между контрола в посока Гърция и в посока Румъния е, че на двата моста над Дунав той ще е на самите КПП-та и е възможно да има изчакване.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
Ако пътувате към страна от Шенген с дете без другия родител, не е нужно да имате декларация, за да го изведете от България.
Освен ако другият родител не е заявил несъгласие чрез искова молба в съда.
Шенген, освен по-бързото и свободно придвижване, ще ни донесе и повече инвестиции, по-бърза и сигурна работа на фирмите и приходи в хазната от вероятно близо милиард лева.
Новината за пълноправното членство на България в Шенген дойде точно в деня, в който свободната за движение зона става на 40 години. А след нея е имало шампанско в залата на срещата на вътрешните министри, твърдят участници в нея.
13 години минаха от 2011 година, когато Европейската комисия заяви, че България и Румъния са изпълнили всички условия. Брюксел повтаряше, че сме готови, но винаги имаше държави, които ни спираха.
Австрия твърди, че ветото ѝ преди две години не било срещу нас, а за да се засили контролът по границите. Днес имаше десетки благодарности към унгарското председателство и те са напълно основателни.
Но не трябва да забравяме, че Испания председателства миналата година, когато се реши влизането ни в Шенген по въздух и вода и Белгия - председател тази година, когато за първи път паднаха границите.
За 13 години чакане европейските вътрешни министри са гласували само два пъти за членството на България и Румъния.
Първото беше преди две години, когато Австрия и Нидерландия казаха „не“.
В края на миналата година с писмена процедура за нас се отвори Шенген по въздух и по вода.
От октомври тази година сигналите към София и Букурещ започнаха да стават особено положителни.
Първите реакции не закъсняха.
„Днес е исторически ден за България. От 1 януари 2025 контролът на сухопътните граници отпада. Той ще бъде възстановен само на българо-румънската граница. Ще се извършва на случаен принцип и на базата на анализ на риска. Тогава, когато имаме данни за определен автомобил или пътници, те ще бъдат извеждани от потока и ще бъде извършвана съответната проверка“, заяви днес вътрешният министър Атанас Илков.
Министърът на вътрешните работи на Румъния Каталин Предою също заяви, че страната му е напълно подготвена за Шенгенското пространство.
„Румъния ще бъде силен партньор в Шенген. Ние ще помогнем за укрепване на Шенгентското пространство“, допълни той.
Реакции дойдоха и от европейските институции.
„Трябва да направим всичко възможно за по-доброто опазване на външните граници, за да няма вътрешни проверки. Има разбиране и за това трябва да работим за подобряване на сигурността на европейското пространство. Днешната стъпка с България и Румъния е много положителна“, каза Магнус Брунер, европейски комисар по вътрешни работи и миграция.
„Готово. Решено е. Напълно заслужено. България и Румъния стават пълноправни членове на Шенген от 1 януари 2025 година. Честито на хората в двете страни, които работиха дълго и упорито, за да постигнат тази цел. По-силен Шенген – това означава по-сигурна и по-обединена Европа“, заяви и председателят на Европейския парламент Роберта Мецола.
Реакция и от българския президент и от служебния премиер.
„България постигна една от стратегическите си цели с присъединяването си към Шенген, което има съществено значение за гражданите и за развитието на българската икономика. Поздравявам всички, които имат реален принос за това постижение“, коментира Румен Радев.
„Историческо решение“, заявиха в обща декларация министерствата на външните работи на България и Румъния. Това е ново признание за ролята на двете държави в европейската сигурност, се казва в текста.
Коментара на вътрешния министър Атанас Илков по темата за пълноправното ни членство в Шенген вижте във видеото:
На фона на по-свободното придвижване за нас, осем държави от Общността върнаха временно граничния контрол за шест месеца. Аргументът - да спрат нелегалната миграция.
Превозни средства се спират на случаен принцип за проверки при влизане в следните държави – Австрия, Германия, Франция, Нидерландия, Дания, Норвегия, Швеция и Словения.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK