Учени откриха фосилни останки на гористи райони в западните части на Антарктида, развивали се в ерата на динозаврите – преди повече от 90 млн. години.
Анализът на материалите показал, че по онова време Леденият континент всъщност е поддържал температури, сравними с някои части на днешна Европа, но морското ниво било 100 метра по-високо, отколкото сега.
Именно това кара и учените да вярват, че древните животни са обитавали тези места.
Открити са следи от почва, полени и дори корени на дървета.
Изследването е ръководено от немския институт „Алфред Вегенер“ (AWI), пише Би Би Си.
Заедно с партньори от Великобритания (British Arctic Survey) използвали иновативен механизъм, наречен MeBo, за да извлекат ценните материали на 30 метра под океанското дъно.
Интерпретацията е, че този район на Западна Антарктида в геоложкия период, известен като Креда (третият и последен период от Мезозойската ера), е имал умерените условия на дъждовна гора или блатисти региони.
Именно такава е и растителността на Южния остров край Нова Зеландия.
„Имаме хубава рентгенова картина на седимента. Сякаш сме пробили в съвременна блатна среда и виждаме живата коренова система, малките растителни частици, но отпреди 90 млн. години. Удивително е.“, коментира ръководителят на германската експедиция проф. Карстен Гол.
Освен това експертите смятат, че тогавашните растения са били „специални“, тъй като са били много на юг, а това предполага три до четири месеца полярна тъмнина.