Дъвченето на дъвка, осъждано в миналото като вулгарен навик, всъщност е полезно за мозъка.

Данните от проучване на специалисти от Института по радиология в Япония показват, че дъвченето на дъвка стимулира мисленето и концентрацията. Изследователите са установили още, че времената за реакция се подобряват.

Възможното обяснение за благоприятния ефект е, че дъвченето на дъвка временно увеличава притока на кръв към мозъка. Според друга теория то е свързано с производството на по-големи количества инсулин, които стимулират мозъчните зони, свързани със запаметяването и концентрацията.

За целите на проучването доброволци са били разделени на две групи - дъвчещи дъвка и без дъвка, и подложени на серия тестове. Дъвките били без вкус, за да се избегне разсейването. По време на експеримента мозъчната дейност на участниците била сканирана, за да се установи кои зони в мозъка са активни.

Изследователите са открили, че на мъжете и жените, които дъвчели дъвка, им били необходими 493 милисекунди, за да реагират, докато на тези, които не дъвчели - 545 милисекунди. Мозъчният скенер същевременно показал, че активността е по-висока в зоните, свързани с движение и концентрация.

"Откритието, че времената за реакция се подобряват, е съществено. Не можем да посочим обаче точната причина за благоприятния ефект от дъвченето на дъвка. Възможно е то да намалява стреса или да се случва нещо по-фундаментално", казва в придружаващия публикацията коментар професор Анди Смит от университета на Кардиф.

Каквито и да са ползите за мозъка, лепкавата каша по тротоарите, пейките в парка и чиновете в училищата си остава сериозен съвременен проблем.