Дългото сърфиране в интернет предизвиква махмурлук и спад в настроението, подобно на ефектите след "приземяването" при употреба на екстази, констатираха британски учени.
При хроничните потребители на мрежата се наблюдават признаци на депресия, когато не сърфират в нея. И досущ като пристрастените, сърфистите "отново идват на себе си", когато отново са онлайн.
Учените от университета в Суонси изследвали 60 доброволци на средна възраст от 25 години. Според ръководителя на проучването д-р Фил Рийд резултатите показали, че половината от тестваните младежи прекарвали прекалено дълго време в мрежата и това имало отрицателни последици върху живота им. Когато не са пред компютъра те изпитват "абстинентни" признаци. По думите на Рийд интернет дебне прекомерните си потребители с доста неприятни сюрпризи.
Доброволците били подложени на поредица от тестове, за да се установи степента на тяхното "пристрастяване" към мрежата, тяхното настроение, чувството им за тревожност и дали изпитват симптоми на депресия.
След това им било позволено да сърфират за 15 минути, и отново били подложени на същите тестове. Пристрастените потребители се оказали много по-разстроени, когато не са в мрежата, страдали от депресия и дори развивали признаци на аутизъм.